Sociálne siete

DOMOV

Korčok podpísal vo Washingtone spoločné vyhlásenie Slovenska a USA k bezpečnosti sietí 5G

Zverejnené:

Upravené: 26. januára 2021 o 0:18

69

large  bdbeecbbaaaa efabc

REKLAMA

23. október 2020 10:30 SITA, redakcia

BRATISLAVA 23. októbra (SITA) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) podpísal vo Washingtone spoločné vyhlásenie Slovenska a Spojených štátov amerických (USA) k bezpečnosti sietí 5G. Korčok na stretnutí s ministrom zahraničných vecí USA Mikeom Pompeom vo štvrtok 22. októbra zdôraznil význam transatlantickej spolupráce a slovensko-amerických vzťahov. Partneri tiež zhodnotili aktuálne zahraničnopolitické výzvy, vrátane konfliktov v Náhornom Karabachu, na Ukrajine a napätia vo východnom Stredomorí. Za osobitnú bezpečnostnú výzvu označili kybernetické útoky, ako aj využívanie dezinformácií a propagandy na presadzovanie politických cieľov. V tlačovej správe o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie.

Podpisom spoločného vyhlásenia, ktoré nadväzuje na ciele a odporúčania Európskej únie (EÚ) a NATO o pravidlách a požiadavkách budovania bezpečných 5G sietí, Slovensko potvrdilo svoj záväzok k bezpečnému budovaniu komunikačných sietí. „Bezpečnosť kritickej infraštruktúry je kľúčovým predpokladom, aby sme jej kontrolu mali vo vlastných rukách. Zároveň si musíme uvedomiť, že medzi spojencami garantujúcimi našu obranu majú kľúčové postavenie práve USA a bezpečnosť 5G je okrem iného základným predpokladom pre výmenu informácií,“ uviedol Korčok o význame podpísaného vyhlásenia vo Washingtone.

Šéf slovenskej diplomacie na stretnutí tiež apeloval na potrebu pravidelného dialógu medzi USA a EÚ. „Naše vzťahy prechádzajú vážnou skúškou, nesmieme sa vzďaľovať napriek tomu, že máme odlišné názory na viaceré otázky. Treba si uvedomiť, že niet jediného problému či konfliktu vo svete, ktorý by sa netýkal spoločne EÚ a USA. Preto musíme viac komunikovať a usilovať o spoločné riešenia,“ dodal v tejto súvislosti Korčok.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA