Sociálne siete

DOMOV

Krajčí podľa Pellegriniho nikdy nemal byť ministrom, KDH očakáva od nového šéfa kompetentnosť

Marek Krajčí dnes oznámil, že končí vo funkcii ministra zdravotníctva.

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2021 o 4:02

134

krajci
Marek Krajčí, foto: SITA/Jana Birošová

REKLAMA

SITA

BRATISLAVA – Avizovaná budúca demisia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) je podľa predsedu Hlasu – sociálna demokracia (Hlas-SD) Petra Pellegriniho pokračovaním divadla vládnej koalície. Jeho stanovisko zaslala hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková. Dodal, že nejde o žiadnu snahu o úprimnú sebareflexiu ministra, ktorý vo svojej funkcii fatálne zlyhal. Ide o politickú obeť za pokračovanie vládnej koalície, ktorá dávno stratila dôveru ľudí na Slovensku. Podľa expremiéra sa Krajčí nikdy nemal stať ministrom a náprava jeho zlyhaní bude behom na dlhú trať. Krajčí dnes oznámil, že končí vo funkcii ministra zdravotníctva.

Podľa Progresívneho Slovenska (PS) Richard Sulík (SaS) a Veronika Remišová (Za ľudí) viac ako týždeň hovorili o tom, že sa to s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) „už nedá”. Výsledkom je, že zo svojej funkcie odchádza Krajčí. „Včerajšia (stredajšia, pozn. SITA) debata však nemala byť o neschopnom ministrovi zdravotníctva, ale o premiérovi Igorovi Matovičovi. To jeho pozícia je už ďalej neudržateľná a práve on nesie najväčšiu zodpovednosť za to, v akom stave je naša krajina a vládna koalícia,” tvrdí PS. Hnutie sa domnieva, že Matovič bude odteraz „ničím a nikým neobmedzený vládca, ktorý si môže do svojich partnerov utierať topánky kedykoľvek sa mu bude chcieť”. PS bude naďalej poukazovať na všetky prešľapy predsedu vlády a urobí ďalšie kroky k tomu, aby Matovič nebol premiérom celé volebné obdobie. Stanovisko poskytol riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva.

Minister zdravotníctva prevzal rezort podľa Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) v dezolátnom stave ako dedičstvo predchádzajúcich vlád a v kritickom čase pandémie, na ktorú nebol nikto pripravený. „Tým však nemožno ospravedlniť manažérske zlyhania, ktoré sprevádzali výkon jeho funkcie,” tvrdí hnutie v stanovisku, ktoré zaslal Stano Župa z komunikačného oddelenia. KDH očakáva, že nové vedenie ministerstva bude sprevádzať kompetentnosť, systémovosť, pripravenosť zvládať krízový manažment a ochota komunikovať so všetkými zdravotníckymi stavovskými organizáciami. „Nový minister zdravotníctva bude stáť pred náročnou úlohou získať stratenú dôveru spoločnosti,” zdôraznilo KDH.

Premiér na dnešnej tlačovej konferencii uviedol, že Krajčího odstupovanie bude postupné. Je za to, aby demisiu podal až po tom, ako sa na Slovensku rozbehne očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V.

Politologička: Demisia je slabou náplasťou, rekonštrukcia vlády mala byť zásadnejšia

Demisia Mareka Krajčího na funkciu ministra zdravotníctva je slabou náplasťou na „obrovskú tržnú ranu, ktorú je potrebné zašiť”. Pre agentúru SITA to povedala politologička Renáta Dulinová Bzdilová z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Zdôraznila, že ide o rozhodnutie, ku ktorému predseda vlády Igor Matovič dospel po silných tlakoch verejnosti, médií a koaličných partnerov. Nevníma to teda ako potrebnú sebareflexiu ministra zdravotníctva či premiéra, pre ktorého je to podľa nej spôsob, ako si nateraz zachrániť svoju pozíciu.

krajci

Marek Krajčí počas tlačovej konferencie, na ktorej oznámil odstúpenie z funkcie ministra zdravotníctva. Foto: SITA/Jana Birošová

„Marek Krajčí bol v boji s pandémiou jednou z najvýraznejších postáv. Situácia na Slovensku je najvážnejšia, akej kedy v ére svojej samostatnosti čelilo a ten boj Slovensko výrazne prehráva,” ozrejmila Dulinová Bzdilová. Malo preto podľa jej slov dôjsť k zásadnejšej rekonštrukcii vlády.

„Predseda vlády mal ukázať väčšiu sebareflexiu a autokorekciu, lebo hnutiu OĽaNO klesajú preferencie a jeho politická hviezda vyhasína. Matovič navyše neuveriteľne polarizuje verejnosť, politickú scénu a vytvára zbytočné napätie,” doplnila.

Strany SaS a Za ľudí počas rokovaní koaličnej rady žiadali aj odchod premiéra. Nakoniec zo svojej požiadavky ustúpili. Nateraz je to podľa politologičky Matovičovo Pyrrhovo víťazstvo. „Z tohto víťazstva sa však premiér vôbec nemôže tešiť. Naopak, je to pre neho obrovský výkričník, aby zmenil svoje správanie, komunikačnú stratégiu a aby sa snažil svoju funkciu zvládať na úplne inej úrovni, ako doteraz,” myslí si Dulinová Bzdilová. Poukázala tiež na to, že šéf vládneho kabinetu by mal prestať komunikovať cez sociálne siete a vytvárať rôzne ankety. To je totiž niečo, čo podľa nej na pozíciu premiéra absolútne nepatrí.

Predseda Národnej rady SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár dnes povedal, že koalícia sa plánuje každý utorok stretávať, aby spolu viac komunikovali a nevyhrocovali sa do budúcna spory. Politologička to kvituje, keďže komunikáciu medzi sebou musia koaliční partneri podľa jej slov zlepšiť. „Výsledky týchto rokovaní musí následne komunikovať premiér. V opačnom prípade sa to pri jeho nezvládnutej komunikácii môže obrátiť opačným smerom. Matovič totiž svojimi vyjadreniami neustále živí koaličnú krízu a prikladá polienka do ohňa. Mlčať by pritom bolo v jeho prípade niekedy skutočné zlato,“ uzavrela Dulinová Bzdilová.

 

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA