Sociálne siete

DOMOV

Leto a deti: Na čo všetko si dať pozor?

Prinášame užitočné informácie pre rodičov počas letných mesiacov.

Zverejnené:

Upravené: 8. júla 2021 o 8:34

628

Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Nikola Radojcic

REKLAMA

BRATISLAVA – Leto v nás evokuje nielen pohodu a pekné počasie s predstavou slnečných lúčov, vody a oddychu, ale prináša so sebou aj niektoré riziká, ktoré hrozia naším najmenším a najzraniteľnejším a to deťom. „Práve o týchto rizikách je potrebné vedieť, aby sme sa vyvarovali nepríjemnostiam,“ varuje Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

Pozor na slnečné lúče – síce lákajú von, ale aj so slnkom treba opatrne. Dôležitá je správna ochrana – či už v podobe pokrývky hlavy, alebo počas najsilnejšieho žiarenia slnečných lúčov ich vyhýbaniu. Jedným z rizík, ktoré hrozia deťom s nastávajúcim teplým počasím, je totiž výskyt úpalu.  Ten vzniká intenzívnym, priamym slnečným žiarením na nechránenú hlavu a zátylok dieťaťa. „Pozorujeme ho u detí, ktoré v horúčavách nemajú prikrytú hlavu a prejavuje sa zvýšenou telesnou teplotou, bolesťami hlavy, povrchným a zrýchleným dýchaním, rýchlym pul  zom a nevoľnosťou.

Na čo  si treba dať pozor? Rodičia by mali myslieť na všetky spomínané body vyššie a kontrolovať, aby deti počas horúcich dní nosili ľahký, svetlý, vzdušný odev, pokrývku hlavy, kvalitné slnečné okuliare a používali krémy proti UV žiareniu s vysokým ochranným faktorom. Zvýšená fyzická námaha by sa mala prispôsobiť prostrediu, deti by si mali robiť častejšie prestávky v tieni a v čase medzi 11-15 hodinou sa nevystavovať slnečným lúčom.

dieta melon

Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Rusty Watson

Stravovanie detí počas leta by sa malo riadiť niektorými zásadami, ktoré eliminujú riziko poškodenia zdravia, vyplývajúce z konzumácie epidemiologicky nevyhovujúcich potravín. Sú to predovšetkým rýchlo sa kaziace potraviny, napriklad údeniny, mäkké salámy, rôzne typy majonézových šalátov, niektoré mliečne produkty, cukrárenské výrobky, zmrzlina a podobne.

Základnou zásadou je dôkladné chladenie všetkých druhov potravín, ktoré by pri ich nesprávnom uskladnení mohli predstavovať potenciálne riziko pre zdravie. Ďalším dôležitým opatrením je vyhýbanie sa vyššie spomenutým typom potravín a uprednostňovanie bezpečných potravinárskych produktov, ktoré nepredstavujú pre detský organizmus riziko. Ovocie a zeleninu, ktoré deti v letnom období konzumujú vo väčšom množstve, je potrebné dôkladne poumývať pod tečúcou pitnou vodou.

Mimoriadne dôležité je v tomto období dodržiavať pitný režim a piť dostatok tekutín. Na uhasenie smädu je vhodná voda, minerálne vody a nesladené ovocné čaje.

Zvýšenáúrazovosťu  detí v letných mesiacoch predstavuje závažný zdravotnícky a etický problém. V tomto období sa deti vo zvýšenej miere venujú najrôznejším druhom športu, čo so sebou prináša okrem pozitív aj riziko úrazov, ktorých následky  v niektorých prípadoch predstavujú pre dieťa doživotný zdravotný hendikep, resp. dieťa  trvalo invalidizujú.

Na vysokej úrazovosti detí sa nemalou mierou podieľa tiež cestná  premávka; dopravné úrazy predstavujú samostatnú kapitolu detskej úrazovosti, pričom často ide buď o úrazy fatálne, alebo o ťažké polytraumy s doživotnými následkami. Počas prázdninových mesiacov sú deti menej sústredené a uvoľnené, z čoho vyplýva zvýšené riziko poškodenia zdravia, zapríčinené ich neopatrnosťou.

Je nevyhnutné dbať na to, aby dieťa pri športovaní zachovávalo niektoré bezpečnostné opatrenia, ako napr. nosenie chráničov na rukách a nohách pri korčuľovaní, nosenie bezpečnostnej prilby pri bicyklovaní a korčuľovaní, dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a pod. Pri rôznych druhoch vodných športov by dieťa nikdy nemalo preceňovať svoje fyzické sily.

Zdroj: ÚVZ SR

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA