Sociálne siete

DOMOV

Maďarský minister zahraničných vecí Szijjártó je priateľ SR, uviedol premiér v statuse

Podľa predsedu vlády práve Szijjártó pomáhal Slovensku pri zabezpečení dvoch miliónov očkovacích vakcín Sputnik V.

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 5. marca 2021 o 19:02

48

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič, SITA/Úrad vlády SR

SITA

BRATISLAVA – Minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó je priateľ Slovenska. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Matovič tak reagoval na vyjadrenie slovenského ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nom. SaS). Ten vo štvrtok 4. marca uviedol, že sa jeho maďarský kolega pokúšal zasahovať do vnútorných záležitostí Slovenska. Szijjártó Korčoka cez víkend požiadal o rokovanie v súvislosti s novelou zákona o občianstve. Korčok rokovanie odmietol, pretože ide podľa neho „výsostne o slovenskú záležitosť“.

„Nemám rád, ak niekto o ľuďoch, ktorí svojimi činmi dokazujú, že sú priateľmi Slovenska, šíri pravý opak,“ napísal Matovič v statuse. Szijjártó podľa Matoviča ukázal, že je priateľom, keď Slovensku pomáhal zabezpečiť dva milióny ruských vakcín Sputnik V. Práve maďarský šéf diplomacie mal byť osobou, ktorá poskytla Matovičovi prvé informácie o vakcíne a kontakt na ministra hospodárstva Ruskej federácie Denisa Manturova.

„Náš vzťah s Petrom ako aj maďarským premiérom Viktorom Orbánom je dostatočne priamy na to, aby sme sa vedeli kedykoľvek otvorene baviť aj o ťažkých témach, ako je zákon o dvojakom občianstve,“ dodal Matovič.

„Predseda vlády Matovič sa v spore slovenskej a maďarskej diplomacie postavil proti tej slovenskej,“ zhodnotil vyjadrenie premiéra europoslanec Michal Šimečka (PS) vo svojom profile na sociálnej sieti.

Podľa europoslanca Matovič porušil základný princíp reprezentovania vlastnej krajiny. „Koaličné spory zostávajú doma, a v zahraničí vláda vystupuje jednotne. Matovič kvôli jednému poslancovi strany OĽaNO ponížil vlastného ministra zahraničia a vyrobil hanbu pre celý štát,“ uviedol Šimečka s tým, že zvyšku Európy tak vyslal signál, že Slovensko patrí to „Orbánovej partie“.

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) zdôraznila, že je „absolútne neprípustné“, aby minister zahraničných vecí cudzej krajiny rokoval na Slovensku s poslancom Národnej rady SR o zmene slovenskej legislatívy. „Strana Za ľudí očakáva, že predseda vlády Igor Matovič sa bude dištancovať od krokov poslanca OĽaNO a radikálne odmietne zasahovanie cudzích štátov do slovenskej legislatívy. Je absurdné, že sa premiér zastal maďarského ministra zahraničných vecí a nie svojho vlastného slovenského ministra zahraničných vecí, ktorý sa postavil na ochranu suverenity Slovenskej republiky,“ dodala Remišová.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA