Sociálne siete

DOMOV

Mestá na východe Slovenska bojujú so snehovou nádielkou

Zverejnené:

Upravené: 26. januára 2021 o 0:42

72

large sneh fbe
ZDROJ: Dobšinský kopec, SITA/KR PZ Košice

REKLAMA

25. január 2021 13:02 SITA, redakcia

PREŠOV/HUMENNÉ/VRANOV n/TOPĽOU – Husté sneženie z nedele 24. na pondelok 25. januára skomplikovalo dopravnú situáciu na celom východnom Slovensku. Mesto Prešov má od skorého rána v teréne všetky dostupné mechanizmy. Ako agentúru SITA informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, od 03:00 je v teréne 11 mechanizmov a 28 pracovníkov zimnej údržby. Do 10:00 vyčistili pluhmi a posypali viac ako 320 km prešovských ciest. „Okrem ciest pluhujú a čistia chodníky, nástupištia MHD, priechody pre chodcov, lávky a schodiská v meste. Cesty sú aktuálne prejazdné, neustále odhŕňané a máme aj dostatok posypového materiálu,“ skonštatovala Šitárová.

Zároveň tlačová referentka zdôraznila, že vzhľadom na neustále sneženie je potrebné opakovane odhŕňať všetky cesty, chodníky, schody, zastávky MHD aj priechody pre chodcov, ktoré už boli vyčistené. „Na Dubovej, Smrekovej a Čapajevovej ulici pod váhou ťažkého snehu spadlo niekoľko stromov. Mesto Prešov preto prosí občanov o zvýšenú opatrnosť nielen pri jazde autom, ale aj pri prechádzaní pešo vo všetkých častiach mesta,“ dodala. Sneženie v meste napoludnie ustalo.

Od skorých ranných hodín zasahujú aj cestári v meste Humenné. Ako agentúru SITA informoval Marián Škuba z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, Technické služby mesta Humenné nasadili do terénu odhŕňače, sypače i traktory. „Ako prvé prešli údržbou tradične kopcovité lokality mesta, ako sú Poľana, Kudlovce, Majakovského ulica, Dubník, Košická ulica na Sídlisku pod Sokolejom. Krátko po 09:00 boli upravované už druhýkrát. Nasledovali menej frekventované cesty a chodníky,“ uviedol Škuba. Ako dodal, v poludňajších hodinách je naplánovaná úprava pešej zóny a Južného námestia. „Zamestnanci Technických služieb odstraňovali v meste aj tri spadnuté stromy,“ doplnil.

Od skorých ranných hodín odstraňujú sneh aj zamestnanci oddelenia verejnoprospešných služieb Mestského úradu vo Vranove n/Topľou. Ako informovala hovorkyňa mesta Eva Fedorňáková, dôraz je položený na zjazdnosť komunikácií pre kritickú infraštruktúru, následne na komunikácie v kopcoch a ostatné. „Uchádzači o zamestnanie vykonávajúci menšie obecné služby pre mesto Vranov nad Topľou čistia schodištia na sídliskách, autobusové zastávky, priechody pre chodcov a chodníky. Ťažký mokrý sneh láme stromy, na ich odstraňovaní sa intenzívne pracuje,“ uviedla hovorkyňa.

Pre celé východné Slovensko aktuálne platí 1. stupeň výstrahy Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) pred tvorbou snehových jazykov a závejov.

Hasiči zasahovali doposiaľ 53-krát

Hasiči v súvislosti so silným snežením, ktoré zasiahlo najmä východné Slovensko, uskutočnili od 6:00 v Košickom a Prešovskom kraji celkom 53 výjazdov. Ako informovala Katarína Križanová z Prezídia HaZZ, situácia je najvážnejšia v Košickom kraji, kde boli vyslaní k 31 udalostiam. V Prešovskom kraji bola ich pomoc potrebná doposiaľ 22-krát. Hasiči odstraňovali najmä popadané stromy z vozidiel, striech a ciest. V niekoľkých prípadoch pomáhali vodičom zapadnutých vozidiel. Pri udalostiach zasahovalo doposiaľ viac ako 75 príslušníkov HaZZ.

K 13:00 uskutočnili hasiči 108 výjazdov súvisiacich s odstraňovaním následkov nepriaznivého počasia. Situácia je naďalej najvážnejšia v Košickom kraji, kde bola pomoc hasičov potrebná doposiaľ 69-krát. V Prešovskom kraji uskutočnili 39 výjazdov. Pri týchto udalostiach zasahovalo celkom 140 príslušníkov. Odstraňovali najmä popadané stromy, ktoré blokovali cestné komunikácie a taktiež pomáhali pri vyťahovaní zapadnutých vozidiel. Na mnohých miestach hasiči aj naďalej zasahujú.

Poprad: Problémy na mnohých cestách

Po výdatnom nočnom snežení sú v teréne pod Tatrami všetky cestárske vozidlá. „Robíme, čo sa dá, ale snehu je veľa, na každom kopci majú autá problémy. Po dohode s políciou sme sa rozhodli uzatvoriť horský priechod Vernár pre nákladné autá nad 10 metrov dĺžky,“ povedal pre agentúru SITA Marcel Polomský zo Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja, oblasť Poprad. Ako dodal, je to nezodpovednosť, ak sa 60-tonový kamión vyberie na takéto cesty.

Nehoda sa stala medzi Podolíncom a Starou Ľubovňou. Viacero áut skončilo mimo cesty a úsek je ťažko prejazdný. Neupravené cesty sú na D1 medzi Važcom a Popradom, medzi Hranovnicou a Popradom, tento úsek je neprejazdný. Na D1 pred Levočou je nehoda v smere zo Spišského Štvrtka, zrazil sa tu kamión s osobným autom, skrížený kamión je za Čirčom v smere do Ľubotína, v celom okrese Stará Ľubovňa sú neupravené cesty.

Správa ciest Košického samosprávneho kraja nasadila do terénu všetky mechanizmy

Snehová nádielka komplikovala dopravnú situáciu v pondelok ráno na viacerých úsekoch Košického kraja. Správa ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) nasadila do terénu všetky mechanizmy. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Aj napriek tomu, že od 2:00 Správa ciest KSK čistila horský priechod Dargov, okolo 7:00 sa na tomto úseku skrížili kamióny a cesta je dočasne neprejazdná. Pre nepriaznivé poveternostné podmienky musia vodiči zvýšiť opatrnosť aj na úseku cesty pred mostom cez vodnú nádrž Ružín, kde ráno hlásili popadané stromy, na mieste zasahujú hasiči. Krajskí cestári vyzývajú na zvýšenú opatrnosť pri prejazde cez Slanec, premávku tu riadi polícia.

„Správa ciest Košického samosprávneho kraja má v teréne všetky svoje mechanizmy, s preventívnym posypom sme začali ešte v noci, pred tým, než začalo výdatnejšie snežiť. Nakoľko bol v Košickom kraji vyhlásený I. situačný stupeň pre husté sneženie, na pomoc sme povolali aj mechanizmy od externých zmluvných partnerov Správy ciest KSK,“ informoval riaditeľ Správy ciest KSK Anton Trišč.

Ťažko prejazdný je aktuálne aj úsek cesty cez Folkmarský kopec, pre popadané stromy zasahujú na mieste hasiči. V okrese Spišská Nová Ves mali pracovníci Správy ciest KSK od 21:00 v nedeľu do pondelkového rána 43 výjazdov. Dopravnú situáciu komplikuje od 6:00 na úseku cesty III/3244 pri Spišskej Novej Vsi skrížený kamión a skrížený kamión zaznamenali cestári o 7:00 aj na ceste v mestskej časti Novoveská Huta. Úplne uzavretý pre nákladnú dopravu nad 3,5 tony je úsek Dobšinský kopec – Stratená. Keďže sa nachádza v ochrannom pásme, nie je možné cestu posýpať soľou.

Cesty v okresoch Trebišov, Michalovce a Rožňava sú už prejazdné.

Do dnešného rána spotrebovali krajskí cestári viac ako 480 ton posypového materiálu, prepluhovali 850 kilometrov ciest a absolvovali 120 výjazdov. V teréne je takmer 100 mechanizmov, ktoré naďalej pracujú na zabezpečení zjazdnosti krajských ciest.

Článok sme aktualizovali.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA