Sociálne siete

COVID19

Minister zdravotníctva navštívil košické nemocnice

Informoval sa o zvládaní pandémie, nemocnice podporili reformu.

Zverejnené:

Upravené: 31. októbra 2021 o 18:05

1666

Minister Vladimír Lengvarský navštívil košické nemocnice, zdroj: MZ SR

REKLAMA

Tlačová správa

BRATISLAVA – Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský navštívil 29. októbra košické nemocnice, zaujímal sa o aktuálnu epidemiologickú situáciu. S riaditeľmi nemocníc Univerzitnej nemocnice Luisa Pasteura, Detskej fakultnej nemocnice, Východoslovenského onkologického ústavu a Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb  diskutoval aj o pripravovanej reforme, ktorú všetci jednohlasne podporili.
Košický kraj patrí spolu s Prešovským krajom k najviac postihnutým pandémiou.  „Prišiel som sa informovať o tom, ako košické zdravotnícke zariadenia zvládajú situáciu a či opatrenia, ktoré sme nastavili z ministerstva zdravotníctva, fungujú. Bol som milo prekvapený, že napriek vysokému počtu covidových pacientov, ktorý je tu jeden z najvyšších na Slovensku, biela medicína beží naďalej. To znamená, že pacienti, ktorí aj naďalej potrebujú štandardnú zdravotnú starostlivosť, nie sú odsúvaní,“ vyjadril sa po stretnutí minister zdravotníctva.
Generálny riaditeľ UNLP Košice Ján Slávik informoval o aktuálnej situácii: „Momentálne máme hospitalizovaných 138 covidových pacientov. Len za uplynulých sedem dní stúpol počet nových pacientov o 119. Deväť pacientov je v kritickom stave, potrebujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, ďalších 18 je vo vážnom stave a potrebujú vysokoprietokový kyslík.“
Vzhľadom na to, že momentálne je obsadenosť covidových lôžok v UNLP 93%, od zajtra dôjde k ďalšej reprofilizácii medicínskych pracovísk na Rastislavovej ulici.  Napriek zhoršujúcej sa situácii a pribúdaniu kriticky chorých pacientov UNLP zatiaľ neobmedzuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre neakútnych pacientov. „Niektoré plánované operácie, či iné výkony sa síce pre reprofilizáciu môžu odložiť, ale našou snahou je udržať operatívu aj pre neakútnych pacientov v čo najväčšom rozsahu,“ uzavrel J. Slávik.
V Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach už zaočkovali voči ochoreniu niekoľko detí s diagnózami vo veku od 5 do 11 rokov.
„Pod dohľadom lekára očkovacieho centra našej nemocnice bolo zaočkovaných prvých šesť detí, medzi nimi boli napr. aj dvaja súrodenci dieťaťa, ktoré má onkologické ochorenie. Možnosť očkovať sa vnímali deti aj ich rodičia pozitívne, brali to ako možnosť začleniť sa do kolektívu. V druhom termíne očkovania bolo zaočkovaných takisto šesť detí,“ povedala Jaroslava Feketeová, riaditeľka Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach.
Reforma nemocníc má v Košiciach podporu
Vladimír Lengvarský zároveň diskutoval s riaditeľmi košických nemocníc o reforme. „Partneri, s ktorými som dnes diskutoval, reformu podporujú. Cieľom je dosiahnutie čo najvyššej možnej kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Cieľ, ktorý sme si v reforme stanovili, je správny,“ povedal minister a prisľúbil, že bude o reforme diskutovať ďalej, so všetkými partnermi. „Budeme sa snažiť nájsť optimálnu cestu, aby mal pacient garantovanú kvalitu zdravotnej starostlivosti, ktorá prináleží 21. storočiu,“ vyjadril sa minister.
Generálny riaditeľ Univerzitnej nemocnice v mene všetkých ostatných riaditeľov košických nemocníc vyjadril plnú podporu optimalizácii a reforme. „Reforma bude slúžiť ľuďom hlavne na skvalitnenie poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Skvalitniť potrebujeme nielen personálnu, ale aj materiálno-technickú oblasť. Tým pádom sa sústredia tie najväčšie personálne kapacity do najväčších, resp. koncových nemocníc, ktoré poskytujú tú najnáročnejšiu a najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť,“ povedal Slávik.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA