Sociálne siete

DOMOV

Ministerstvo zverejnilo niektoré dokumenty k prípadu Lučanského

Zverejnené:

Upravené: 22. januára 2021 o 10:40

55

large kolikova dafcf
ZDROJ: Ministerka Mária Kolíková, SITA/Branislav Bibel

REKLAMA

5. január 2021 10:55 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Ministerstvo spravodlivosti SR zverejnilo dokumenty súvisiace s prvým zranením policajného exprezidenta Milana Lučanského vo väzbe z 9. decembra 2020 aj tie popisujúce pokus o samovraždu z 29. decembra. Vyplýva z nich, že príslušník Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) si 9. decembra pri rannej kontrole všimol začervenané spodné viečko pravého oka obvineného Lučanského, ktorý príslušníkovi odpovedal, že „to nič nie je“ a nepotrebuje zdravotné ošetrenie. Lučanský mal uviesť, že k zraneniam prišiel tak, že nevedel v noci zaspať, potkol sa o šľapku a udrel sa o roh postele. Neskôr, v poobedňajších hodinách, si mal Lučanský vyžiadať ošetrenie sám.

„Menovaný bol počas umiestnenia v ústave ubytovaný samostatne, taktiež všetky režimové činnosti s ním boli v zmysle prijatých bezpečnostných opatrení vykonávané individuálne a za prítomnosti najmenej dvoch príslušníkov zboru, teda cudzie zavinenie v predmetnej veci neprichádza do úvahy,“ dodáva sa v úradnom zázname Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Prešov. Zo záznamu o vykonaní kontroly, ktorú uskutočnili štyria zamestnanci ministerstva spravodlivosti, vyplýva, že Lučanský sa v Ústrednej vojenskej nemocnici SNP Ružomberok podrobil operačnému zákroku, ktorý trval približne hodinu. Následne bol 11. decembra prevezený do nemocnice v Trenčíne.

Jeho stav bol od nástupu do nemocnice v Trenčíne bez komplikácií a žiadne iné zranenia u neho nezistili. „Rovnako nemocnica v Trenčíne neeviduje žiadne poranenie alebo stopy na krku, ktoré by mohli viesť k podozreniu, že si chcel sám ublížiť,“ zhrnula komisia výpovede riaditeľa nemocnice Miloša Drga a zástupcu riaditeľa a primára neurologického oddelenia Dušana Poliaka. Ten dodal, že podľa jeho názoru k úrazu nedošlo cudzím zavinením. „Následky po útoku inej osoby na tvárovú čast obvineného by boli rozsiahlejšie a neboli limitované na očnú guľu,“ povedal Poliak ministerskej kontrole. Kontrola tiež informovala o tom, že Lučanský absolvoval aj psychiatrický pohovor a umiestnili ho na psychiatrickom oddelení. Komisia vypočula aj samotného Lučanského, ktorý im potvrdil verziu, že sa potkol v cele o papuču.

Ministerstvo zverejnilo aj úradný záznam, ktorý popisuje pokus o samovraždu Milana Lučanského z 29. decembra. Vyplýva z neho, že príslušník ZVJS skontroloval celu Lučanského o 16:30 a nezistil žiaden nedostatok. Lučanský ležal na posteli a na kontrolu reagoval zodvihnutím hlavy. Avšak, pri výdaji večere približne o 16:39 už obvinený nereagoval na výzvu na odobratie stravy. Následne príslušníci vstúpili do cely a našli Lučanského bez známok života a začali mu poskytovať prvú pomoc. „Po zabezpečení základných životných funkcií bol obvinený Lučanský v čase o 17:30 prevezený do fakultnej nemocnice v Prešove,“ popisuje záznam z väznice.

Lučanský zomrel v stredu 30. decembra po tom, ako sa v utorok 29. decembra v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.

Pellegrini: Zverejnili len útržky

Ministerstvo spravodlivosti v súvislosti so smrťou bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského zverejnilo len útržky. Na dnešnom brífingu to uviedol líder strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) a opozičný poslanec Peter Pellegrini. Na základe zverejnených materiálov podľa neho nie je možné povedať, že je všetko jasné a občan si zatiaľ o celej veci „nemôže urobiť obraz“.

„To nie je komplet celé čo sa dialo s generálom Lučanským,“ povedal Pellegrini, pričom kritizoval, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) zaviazala členov ňou zriadenej komisie k mlčanlivosti az do uzavretia prešetrovania a pritom sama zverejnila dokumenty. Členovia danej komisie alebo parlamentného brannobezpečnostného výboru by však podľa Pellegriniho mohli mať prístup aj ku kamerovým záznamom z prešovského ústavu.

„Ak to bude trvať dlho, tak sa vystavujú podozreniu, že môžu s nimi manipulovať,“ uviedol na margo rezortu spravodlivosti. „To je podozrenie, ja netvrdím, že sa tak deje,“ zdôraznil zároveň opozičný poslanec. Doplnil, že ministerka Kolíková by ešte mala zvážiť svoju rezignáciu aj keď podľa neho „ťažko v sebe nájde takúto odvahu“.

Správu sme aktualizovali.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA