Sociálne siete

DOMOV

Najvyšší súd môže verdikt špecializovaného súdu v kauze vraždy Kuciaka zvrátiť

Zverejnené:

Upravené: 26. januára 2021 o 21:04

204

large kauza kuciak marian kocner a alena zsuzsova jsou v pripade vrazdy jana kuciaka nevinni ddceaafc aeddbba

REKLAMA

4. september 2020 11:30 SITA, redakcia

BRATISLAVA 3. septembra (SITA) – Podľa špecialistky na trestné právo Lucie Kurilovskej môže Najvyšší súd SR (NS SR) štvrtkové rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku vo veci úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej aj úplne zvrátiť. Povedala to v rozhovore pre spravodajský portál Webnoviny.sk. Uviedla, že o odškodnenie v civilnom konaní sa podľa nej rodiny obetí báť nemusia.

Kurilovská vysvetlila, že teraz bude o veci rozhodovať NS SR. Keď ten dostane odvolanie, musí si vyžiadať celý spis, preštudovať ho a môže urobiť viaceré rozhodnutia. Buď oslobodzujúci rozsudok potvrdí, čiže prokurátorovi nevyhovie, alebo rozhodne aj sám. NS SR tak môže rozhodnutie ŠTS aj úplne zvrátiť. Ako Kurilovská objasnila, právny názor a náhľad na vec a na vyhodnocovanie dôkazov môžu byť naozaj rôzne. „Bolo to nakoniec vidieť aj na senáte – nie len tak odročili termín vyhlásenia rozsudku, neboli jednotní pri vyhodnocovaní dôkazov a podľa všetkého sa naozaj udialo, že tým, že mali iba nepriame dôkazy a niektorí členovia senátu mali pochybnosti o vine, museli sa prikloniť na stranu obžalovaného,“ povedala.

Na informáciu, že dvaja sudcovia v procese prehlasovali predsedníčku senátu, Kurilovská reagovala, že to bolo neobvyklé, no zákonné. „Rozhoduje sa väčšinou hlasov, máme trojčlenný senát, predseda senátu hlasuje ako posledný a hlasy, ktoré sú najmenej priaznivé sa rôzne pričítavajú k tým priaznivejším, tak sa nakoniec mohlo stať aj toto,“ priblížila. Dodala, že to bolo legitímne a v súlade s trestným poriadkom, no nie veľmi bežné, rovnako ako odročenie vyhlásenia.

Celý rozhovor je dostupný na webovej adrese: www.webnoviny.sk/kurilovska-najvyssi-sud-moze-v-pripade-vrazdy-kuciaka-rozhodnutie-specializovaneho-sudu-zvratit/

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA