Sociálne siete

DOMOV

Obvinených z kauzy Judáš ponechali vo väzbe

Zverejnené:

Upravené: 22. januára 2021 o 9:52

32

large vazenie bfceb
ZDROJ: Ilustračné foto, Unsplash/Matthew Ansley

7. január 2021 06:15 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Najvyšší súd SR (NS SR) ponechal vo väzbe obvinených v rámci policajnej akcie Judáš. Ako informovala hovorkyňa súdu Alexandra Važanová, senát 5T NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí rozhodol tak, že sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry a obvinených J. R. a D. Č. proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) z 5. decembra zamietol ako nedôvodné. Súd rovnako pre nedôvodnosť zamietol aj sťažnosti obvinených L. V., B. B., P. G. a M. K. proti uzneseniu ŠTS zo 6. decembra. Važanová doplnila, že uznesenie súd zrušil len vo vzťahu k obvinenému M. L.

Sudkyňa pre prípravné konanie ŠTS v Pezinku vzala 5. a 6. decembra do väzby spolu sedem obvinených v rámci akcie Judáš. Dôvodom bola obava z pokračovania v trestnej činnosti a ovplyvňovania svedkov. Medzi obvinenými boli v tomto prípade bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský, bývalí predstavitelia Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris B. a Peter G. alebo vedúci predstaviteľ Finančnej správy Daniel Č. Ďalšími obvinenými sú Marián K., Ladislav V. a Jozef R. Milan Lučanský sa vo väzbe pokúsil o samovraždu, 30. decembra zomrel.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila 2. decembra osem osôb v rámci akcie Judáš. Trestná činnosť sa týka najmä korupcie. Jedna osoba je obvinená aj z ohrozovania dôvernej a vyhradenej skutočnosti, vydierania a jedna osoba je obvinená aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Ide o osoby, ktoré v minulosti pôsobili, a niektoré stále aj pôsobia, vo vysokých funkciách Policajného zboru SR, SIS a Kriminálneho úradu finančnej správy. Podľa vyšetrovateľa sa trestnej činnosti mali dopúšťať dlhodobo a minimálne v ôsmich skutkoch.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA