Sociálne siete

DOMOV

Očkovanie onkologických pacientov závisí od odporúčania lekára

Zverejnené:

Upravené: 21. januára 2021 o 22:13

22

large ockovanie eedd
ZDROJ: SITA/AP Photo/Greg Lehman/Walla Walla Union-Bulletin

15. január 2021 12:00 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Očkovanie onkologických pacientov proti ochoreniu COVID-19 závisí od odporúčania ošetrujúceho lekára. Ten zohľadňuje konkrétny profil pacienta a tiež všetky rizikové faktory, očkovanie v tomto prípade prebieha podľa odporúčania výrobcu. Ako na sociálnej sieti informoval Národný onkologický ústav (NOÚ), onkologickí pacienti sú zaradení v druhej vlne očkovania. O jej spustení bude verejnosť informovať Ministerstvo zdravotníctva SR. Súbežne s časom spustenia očkovania ľudí z druhej vlny budú známe aj vakcinačné centrá, ktoré budú týchto ľudí očkovať.

Ako uviedol prednosta Kliniky onkohematológie LFUK a NOÚ Ľuboš Drgoňa, účinnosť vakcín u onkologických pacientov je všeobecne nižšia ako u bežnej populácie. Účinnosť však stúpa s časom od ukončenia protinádorovej liečby, závisí aj od jej typu. Ideálny čas pre očkovanie je po skončení protinádorovej liečby, a to po troch až štyroch týždňoch. V prípade, že liečba prebieha, odporúča sa podanie vakcíny tak, aby bol imunitný systém schopný vytvoriť protilátky, a teda približne dva týždne pred ďalšou liečbou.

Drgoňa odporúča očkovanie rodiny onkologického pacienta, a to najmä v prípade, ak nemôže byť očkovaný samotný pacient. „Bezpečnosť schválených vakcín proti COVID-19 je porovnateľná ako pri iných vakcínach, predpokladáme identické spektrum nežiaducich účinkov ako u bežnej populácie. Zhoršenie nádorového ochorenia alebo jeho návrat po očkovaní nie sú všeobecne pozorované,“ doplnil.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA