Sociálne siete

DOMOV

Počas návštevy pápeža bolo teréne viac ako sto záchranárov a 236 dobrovoľníkov

Zverejnené:

Upravené: 22. septembra 2021 o 18:43

322

Vítanie pápeža Františka, zdroj: Kancelária prezidentky SR/prezident.sk

REKLAMA

Tlačová správa

BRATISLAVA – Viac ako sto záchranárov a lekárov a celkovo až 236 zdravotníckych dobrovoľníkov Slovenského červeného kríža  bolo v teréne počas štvordňovej návštevy Svätého Otca na Slovensku. Na podujatia v Bratislave, Prešove, Košiciach a Šaštíne sa registrovalo viac ako 100-tisíc veriacich, z ktorých 75 potrebovalo pomoc záchranárov. Jeden pacient si vyžiadal urgentný zásah a prevoz vrtuľníkom do špecializovaného zariadenia. Informáciu prinieslo ministerstvo zdravotníctva na svojej stránke.

Od 12. do 15. septembra zažívalo Slovensko výnimočnú udalosť, návštevu 266. pápeža Katolíckej cirkvi. Túto udalosť sprevádzalo množstvo bezpečnostných opatrení a dopravných obmedzení. Na jej hladkom priebehu sa podieľali silové, bezpečnostné a zdravotné záchranné zložky, ktorých nasadenie v teréne bolo dôsledne premyslené a logisticky presne plánované.
„Dovolím si povedať, že návšteva pápeža Františka patrí medzi najväčšie hromadné podujatia za ostatné roky na Slovensku a v čase pandémie preverila pripravenosť a profesionalitu našich záchranárskych zložiek. Som presvedčený, že lekári, záchranári, Červený kríž, a všetci zdravotníci, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na bezproblémovom priebehu týchto podujatí, odviedli vynikajúcu profesionálnu prácu,“  uviedol Kamil Száz, štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR.
„V Prešove a Košiciach sme v spolupráci s dobrovoľníkmi Slovenského Červeného kríža ošetrili celkovo 28 osôb a do zdravotníckeho zariadenia smerovalo 5 pacientov,“ hovorí Ing. Miroslav Pazdziurko z operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky. Najviac pacientov, až 47 bolo ošetrených v Šaštíne. Celkovo bolo ošetrených 75 návštevníkov podujatí, pričom najčastejšou príčinou zdravotných ťažkostí boli kolapsy, úrazy a bolesti dolných končatín, hypotenzia či bodnutie hmyzom.
„Žiaľ, mali sme aj vážne urgentné prípady, ktoré si vyžadovali okamžitý prevoz pacientov do nemocnice a dve osoby boli transportované vrtuľníkom,“  hovorí Pazdziurko.
Za účelom bezproblémového a plynulého chodu tiesňových liniek, Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR posilnilo počas pastoračnej návštevy pápeža Františka tiesňovú linku 155 vo všetkých krajských operačných strediskách.
Na zdravie návštevníkov dohliadali okrem posádok Záchrannej zdravotnej služby aj dobrovoľníci zo Slovenského Červeného kríža. „Počas návštevy Sv. Otca sme mali v teréne 236 ľudí, 20 stanov, dve sanitky v Šaštíne, dve sanitky a 18 invalidných vozíkov v Prešove, sedem invalidných vozíkov v Košiciach a vozidlo s hydraulickou plošinou na prepravu imobilnej osoby,“ približuje nasadenie pracovníkov Mgr. Zuzana Rosiarová Kesegová, generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža. V Prešove a Košiciach vykonali dobrovoľníci Červeného kríža viac ako 110 zásahov vrátane drobných ošetrení.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA