Sociálne siete

DOMOV

Počas pandémie dostali v prieskume spokojnosti pacientov lepšie známky najmä detské nemocnice

V prieskume spokojnosti pacientov s nemocnicami je priemerná dosiahnutá známka 1,53 najlepšou za posledné roky.

GLOBALNEWS-REDAKCIA

Zverejnené:

Upravené: 18. marca 2021 o 11:12

22

Ilustračná snímka, foto: Unsplash/ Piron Guillaume

SITA

BRATISLAVA – Počas pandémie dostali od pacientov lepšie známky najmä detské nemocnice. Výsledky prvého prieskumu spokojnosti pacientov s nemocnicami od vypuknutia pandémia predstavila na štvrtkovej tlačovej konferencii zdravotná poisťovňa Dôvera. Prieskum priniesol historický prelom aj rekordné skoky v rebríčku nemocníc. Priemerná dosiahnutá známka 1,53 je najlepšou za posledné roky. Po prvý raz sa v meraniach poisťovne stalo, že muži udelili nemocniciam v priemere prísnejšiu známku ako ženy. Nadpriemerné zlepšenie zaznamenali v kategórii hospitalizácií detí. „Odpovede na všetky dopytované otázky mali v priemere lepšie hodnotenie ako vlani. Domnievame sa, že to súvisí s pandémiou. Nielen my, v Dôvere, ale aj pacienti si veľmi dobre uvedomujú, akým náročným obdobím prechádza slovenské zdravotníctvo a obzvlášť slovenské nemocnice,“ povedal generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

V kategórii fakultných nemocníc pacienti najlepšie hodnotili Ústrednú vojenskú nemocnicu SNP Ružomberok, Detskú fakultnú nemocnicu s poliklinikou v Banskej Bystrici a Univerzitnú nemocnicu Martin. Na opačnom konci rebríčka skončili Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky, Detská fakultná nemocnica Košice a Fakultná nemocnica Nitra. Výrazný prepad v kategórii univerzitných a fakultných nemocníc utrpela Fakultná nemocnica v Prešove, ktorá sa z prvého miesta prepadla na ôsme.

Z kategórie všeobecných nemocníc boli z pohľadu pacientov najlepšie hodnotené Nemocnica AGEL Košice-Šaca, Nemocnica arm. generála L. Svobodu Svidník a Univerzitná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia, Bratislava. Najhoršie hodnotenie dostali Nemocnica AGEL, Zvolen, Všeobecná nemocnica s poliklinikou, Veľký Krtíš a Nemocnica s poliklinikou Revúca. „Najväčším skokanom tohto roka bola Nemocnica s poliklinikou Myjava, ktorá v kategórii všeobecných nemocníc doslova vystrelila z vlaňajšieho 33. miesta na tohtoročné štvrté,“ uviedol PR špecialista Dôvery Matej Štepianský. Táto nemocnica sa pritom v rebríčku dlhodobo umiestňovala na spodných priečkach. Na druhej strane najvýraznejší prepad zaznamenali v hodnotení Ľubovnianskej nemocnice, ktorá z vlaňajšieho druhého miesta spadla na 36. priečku z celkovo 44 hodnotených všeobecných nemocníc.

Zo špecializovaných zdravotníckych zariadení boli pacienti najspokojnejší s Onkologickým ústavom sv. Alžbety, Bratislava, CINRE, Bratislava a Národným endokrinologickým a diabetologickým ústavom. Najhoršie hodnotené boli v tejto kategórii Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela, Pezinok, Psychiatrická nemocnica prof. Matulaya, Kremnica a Odborný liečebný ústav psychiatrický, Predná Hora. Medzi ostatnými zdravotníckymi zariadeniami sa medzi najlepšími hodnotenými umiestnili Mammacentrum sv. Agáty, Banská Bystrica, OFTAL, Zvolen a Clinica Orthopedica, Bratislava. Najhoršie z tejto kategórie hodnotili pacienti Centrum pre liečbu drogových závislostí Košice, Nemocnicu AGEL Zlaté Moravce a Regionálnu nemocnicu Sobrance.

Rebríček nemocníc zostavila Dôvera už po 15. krát. Dotazník vyplnilo takmer 6 500 pacientov, ktorí sa vlani liečili v niektorej zo slovenských nemocníc. Pacienti hodnotili kvalitu ubytovania, prístup personálu a subjektívny pocit zlepšenia zdravia po prepustení s odstupom času. Nemocnice hodnotili známkami od 1 po 5. Dôvera výsledky hodnotenia zakaždým komunikuje jednotlivým nemocniciam, aby mali prehľad o spätnej väzbe od svojich pacientov aj mimo vlastných prieskumov. Cieľom tohto rebríčka je zvyšovanie transparentnosti v ústavnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA