Sociálne siete

DOMOV

Zadržali štyroch podvodníkov vrátane jedného príslušníka finančnej správy

Páchateľov obvinili z trestných činov krátenia cla, dane a zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

GLOBALNEWS-REDAKCIA

Zverejnené:

Upravené: 18. marca 2021 o 10:49

22

Ilustračné snímka, foto: GlobalNews

SITA

BRATISLAVA – Kriminálny úrad finančnej správy v Prešovskom kraji zadržal štyroch podvodníkov s čínskym textilom v rámci akcie Čínsky drak. Členovia organizovanej skupiny, v ktorej bol aj jeden príslušník finančnej správy, majú na svedomí úniky na cle a DPH. Ako v tlačovej správe informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská, celková výška škody predstavuje takmer 51 miliónov eur. Obvineným hrozí väzenie na 10 až 20 rokov.

Páchatelia počas rokov 2013 až 2014 deklarovali dovoz textilného tovaru a obuvi s tým, že dane z pridanej hodnoty už údajne uhradili v inom členskom štáte. „Ani pri jednom z celkového počtu 924 dovozov tak ale neurobili. Páchatelia okrem toho pri dovoze systematicky znižovali colnú hodnotu tovaru prostredníctvom predkladania výrazne podhodnotených tovarových faktúr,“ vysvetlila Rybanská. Zadržaní členovia skupiny sa tak dopustili závažnej trestnej činnosti, poškodzovali záujmy Európskej únie a Slovenskej republiky.

Páchatelia sú vo väzbe, obvinení boli z trestných činov krátenia cla, dane a zneužitia právomoci verejného činiteľa. Podľa finančnej správy sa dopustili aj trestného činu legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Okrem väzenia im hrozí aj trest prepadnutia majetku. Hodnota zaisteného majetku obvinených v trestnom konaní predstavuje sumu prevyšujúcu jeden milión eur. Okrem hnuteľného a nehnuteľného majetku, vrátane dvoch áut, vyšetrovatelia zaistili aj finančnú hotovosť vo výške 210-tisíc eur a 5 500 amerických dolárov.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA