Sociálne siete

DOMOV

Právny zástupca odsúdených Marek Para podá v prípade miliónových zmeniek dovolanie

Zverejnené:

Upravené: 21. januára 2021 o 23:14

104

large rusko para zmenky afafcff
ZDROJ: Druhý zľava: Podnikateľ Marian K., advokát Marek Para a Pavol R. počas vynesenia rozsudku, SITA

REKLAMA

12. január 2021 09:06 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Marek Para, právny zástupca odsúdených Mariana Kočnera a Pavla Ruska, podá v prípade miliónových zmeniek dovolanie. Povedal to po vyhlásení rozsudku Najvyššieho súdu SR (NS SR), ktorý zamietol odvolania obžalovaných aj prokurátora a potvrdil Kočnerovi a Ruskovi trest 19 rokov väzenia.

Para nesúhlasí s niektorými závermi súdu. „Keď poviete, že na jednej strane znalkyňa pani Straková je presvedčivejšia a na prvom stupni nám neprávom odobrali posudok. Na druhej strane je otázka, z akého dôvodu sme nemali prístup k podkladom, ktoré boli súčasťou spisu. Podpisy, ktoré zabezpečil vyšetrovateľ, boli súčasťou spisu. Vyšetrovateľ ich uznesením vrátil na tie inštitúcie, kam my nemáme dosah a toto uznesenie nám ani nedoručil. Takéto signifikantné znevýhodňovanie strany nemôže byť súčasťou spravodlivého procesu,“ dodal Para.

Trest 19 rokov väzenia je podľa prokurátora exemplárny, zákonný a spravodlivý

Vyhrali sme nielen bitku, ale aj závažnú vojnu. Po rozsudku Najvyššieho súdu SR (NS SR) v prípade miliónových zmeniek to povedal prokurátor Ján Šanta. „Orgány činné v trestnom konaní dokázali, že sú schopné nielen odhaliť a obviniť, ale aj obžalovať akúkoľvek kauzu a slovenské súdy sú schopné vyniesť rýchle, zákonné a spravodlivé rozhodnutie,” povedal prokurátor. Dodal, že trest 19 rokov väzenia nepodmienečne pokladá za exemplárny, zákonný a spravodlivý.

Po rozhodnutí Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) podal odvolanie aj Ján Šanta, ktorý pre Mariana Kočnera požadoval trest 20 rokov väzenia a tiež prepadnutie majetku. Dnes súd zamietol aj jeho odvolanie. „Nevidel by som závažný problém, či 19 alebo 20 rokov väzenia. Treba si uvedomiť jednu závažnú vec, že dnes už právoplatne odsúdení môžu byť prepustení po troch štvrtinách trestu. To znamená zhruba po 15 rokoch, to znamená v ich sedemdesiatke,“ vysvetlil. Problém nevidí Šanta ani v prepadnutí majetku. „V tejto chvíli sa aktivujú iné ekonomické kauzy, kde je Marian Kočner trestne stíhaný a predpokladám, že príslušný prokurátor bude aj ďalej viesť vyšetrovanie, aby dosiahol tento trest,“ uzavrel.

Senát NS SR dnes rozhodol o tom, že v kauze miliónových televíznych zmeniek si Marian Kočner a Pavol Rusko odsedia vo väzení zhodne po 19 rokov. Senát zamietol odvolania obžalovaných aj prokurátora. Rozhodnutie súdu je právoplatné.

Čítajte viac na https://www.globalnews.sk/domov/kocner-a-rusko-si-v-kauze-zmeniek-odsedia-19-rokov-vo-vazeni

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA