Sociálne siete

DOMOV

Veľkým problémom pri plošných testovaniach sú ľudské zdroje, upozorňuje komora sestier

Zverejnené:

Upravené: 21. januára 2021 o 23:16

60

large testovanie ccede
ZDROJ: SITA/Jakub Julény

REKLAMA

12. január 2021 09:02 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Veľkým problémom pri plošných testovaniach obyvateľstva na koronavírus sú ľudské zdroje. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) pripomína, že sestry tvoria viac ako polovicu všetkých zdravotníckych pracovníkov. Ak sa budú presúvať z nemocníc a ambulancií do mobilných odberových miest (MOM) v rámci celoplošného testovania, budú chýbať tam, kde sú teraz, teda pri lôžkach pacientov, či v ambulanciách. Ako komora uviedla, plošné testovanie pre sestry znamená ďalšie zaťaženie, čo môže viesť k vyčerpaniu, vzniku ochorení, nárastu práceneschopnosti, či odchodu ďalších sestier zo systému.

Riaditeľ kancelárie SK SaPA Lukáš Kober uviedol, že aktuálne evidujú zvýšený počet sestier, ktoré požiadali komoru o zrušenie registrácie z dôvodu odchodu do starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku. Podľa aktuálnych údajov z registra sestier a pôrodných asistentiek za december zrušili 138 registrácií, 91 sestier požiadalo o pozastavenie registrácie z dôvodu nevykonávania povolania. Za to isté obdobie zaregistrovali 29 nových sestier a dve pôrodné asistentky. Tento výrazný nepomer je však dlhodobý. Za celý rok 2020 zrušili 911 registrácií, 973 pozastavili. Zaregistrovali spolu 389 absolventov.

„Náš systém prichádza o stovky absolventov ročne a stráca skúsené sestry s desiatkami rokov praxe, ktoré odchádzajú pre zlé pracovné podmienky, mzdy a trpia syndrómom vyhorenia. Ďalšou prekážkou môžu byť samotné pracovné podmienky zdravotníkov v tzv. MOM. Mínusové teploty v exteriéroch v súčasnom období bude predstavovať ďalšiu záťaž nie len pre zdravotníkov, ale aj pre samotných občanov,“ uzavrel Kober.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou. Sídli v Bratislave, združuje 40-tisíc sestier a pôrodných asistentiek. Hlavnou úlohou SK SaPA je obhajovať profesijné, hospodárske a sociálne záujmy členov komory v zdravotníckych, sociálnych, školských a iných zariadeniach.

Cigániková: Verzia celoplošného testovania na vláde dohodnutá nebola

Verzia celoplošného testovania na vláde dohodnutá nebola. V diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo to povedala predsedníčka výboru NRSR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS). Považuje za nešťastné, že to premiér takto odkomunikoval. Strana SaS podľa nej nemá problém so širokoplošným testovaním, avšak požaduje, aby bolo regionálne. SaS podľa predsedníčky zdravotníckeho výboru na vláde navrhovala, aby sa plošné testovanie robilo len v regiónoch, kde je epidemická situácia najhoršia.

Na pondelňajšom rokovaní vlády sa podľa Cigánikovej dohodli ministri len na tom, že treba plošne niečo robiť. „Od SaS zaznela požiadavka na zvýšenie počtu mobilných odberových miest a zároveň požiadavka, aby výtery mohli robiť po zaškolení a absolvovaní praxe aj nezdravotníci, aby mobilných odberových miest mohlo byť viac,“ dodala.

V stanovisku, ktoré podvečer zaslala strana SaS, potvrdil slová Jany Bittó Cigánikovej aj minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík. Ten rovnako tvrdí, že sa v pondelok na vláde nedohodlo nič konkrétne v súvislosti s celoplošným testovaním. „Predbežne súhlasíme s tým, že by bolo plošné testovanie najbližší víkend v najviac zamorených okresoch. V celoplošnom testovaní na území celého Slovenska však nevidíme žiaden zmysel, ale naopak v ňom vidíme mrhanie personálnymi, organizačnými a materiálnymi zdrojmi,“ uviedol Sulík.

V súčasnosti nastavené opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu sú síce prísne, avšak zdá sa, že nebudú stačiť. Po pondelkovom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Preto prichádza do úvahy opäť riešenie v podobe celoplošného testovania. Situácia na Slovensku je podľa ministra zdravotníctva veľmi vážna, až kritická.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA