Sociálne siete

DOMOV

Pred Úrad vlády SR prišli Greenpeace, protest potrvá 65 hodín

Zverejnené:

Upravené: 25. januára 2021 o 10:37

350

markus spiske dk Gjsw Ob GPY unsplash db
ZDROJ: Ilustračné foto/Unsplash/Markus Spisk

REKLAMA

7. december 2020 09:30 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Pred Úradom vlády SR sa oddnes od 7:00 koná 65 hodinový protest organizácie Greenpeace, ktorý potrvá do stredy 9. decembra. Zúčastnia sa na ňom umelci aj rôzne organizácie. Ako informovala hovorkyňa Greenpeace Slovensko Patrícia Brandysová, cieľom aktivity je apelovať na premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), aby na samite Európskej rady, ktorý sa začne vo štvrtok 10. decembra, podporil ambicióznu klimatickú politiku a cieľ 65 percentného zníženia emisií do roku 2030. Také zníženie emisií je v súlade s Parížskou dohodou a podľa vedeckej komunity je potrebné na to, aby Slovensko nepresiahlo oteplenie nad 1,5 stupňa Celzia a vyhlo sa tak klimatickému a ekologickému kolapsu.

„Vedecká komunita už desiatky rokov upozorňuje na zväčšujúcu sa hrozbu klimatickej krízy. A napriek tomu, že v otázkach súčasnej pandémie ju naši lídri rešpektujú, v otázkach klimatickej krízy je jej hlas naďalej ignorovaný. Dobre vieme, čo pre jej odvrátenie musíme urobiť a to, že odďaľovanie nevyhnutných krokov zvýši riziká a náklady. Je čas, aby Slovensko prestalo ignorovať vážnosť situácie a postavilo sa za rázne riešenie klimatickej krízy. Podpora 65-percentného zníženia emisií do roku 2030 na Európskej rade je prvým krokom a nádejou pre budúce generácie,“ uviedla Katarína Juríková, programová riaditeľka Greenpeace Slovensko.

Účasť na proteste prisľúbili spisovateľ Michal Hvorecký, komik Fero Joke, spevák Lasky z hudobnej skupiny Para, umelkyňa a autorka básní Mirka Abelová, organizácie Amnesty International, Priatelia Zeme, hnutia Extinction Rebellion, Znepokojené matky, Študenti bez mena, iniciatíva Nebudeme ticho, bubeník skupiny Korben Dallas Igor Guttler, hudobník Lyrik, Medial Banana, stand-up komik Jakub Gulík, iniciátori petície #KlímaŤaPotrebuje Michal Sabo, Natália Pažická, Jakub Hrbáň či Marta Fandlová.

Okrem protestu spustila organizácia na svojom webe aj platformu „Napíšte.to premiérovi“, prostredníctvom ktorej môžu ľudia poslať email premiérovi a požiadať ho o podporu ambicióznych klimatických cieľov.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) v reakcii na to po rokovaní vlády povedal, že ak by to bolo na ňom, tak do roku 2030 by znížil emisie o sto percent. „Politika je však umenie možného, takže pozvem predstaviteľov Greenpeace na Úrad vlády SR, aby sme sa o tejto, pre mňa dôležitej téme, porozprávali,“ dodal premiér.

Správa bola aktualizovaná.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA