Sociálne siete

DOMOV

Premiér chce od Sulíka demisiu do Vianoc. SaS tvrdí, že neprišli do vlády plakať

Zverejnené:

Upravené: 23. januára 2021 o 22:19

252

large matovic sulik deab
ZDROJ: Zľava: Richard Sulík a Igor Matovič, SITA/Ľudovít Vaniher

REKLAMA

17. december 2020 14:57 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) vyzval ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), aby do Vianoc podal demisiu. Ako povedal v dnešnej diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo, dôvodom je „neschopnosť” ministra hospodárstva nakúpiť potrebné antigénové testy.

„Mrzí ma, že máme za idiota ministra hospodárstva, ktorý nie je schopný nakúpiť testy. Naozaj ma to mrzí, možno som zlý premiér, ale tieto následky nemienim ďalej znášať,” uviedol Matovič.

Poslanci Národnej rady SR za stranu SaS stoja za lídrom strany a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca SaS Ondrej Šprlák. Reagoval tak na dnešnú výzvu predsedu vlády Igora Matoviča. „My sme do vlády neprišli plakať, ale tvrdo pracovať, aby sme presadili čo najviac z nášho programu pre ľudí. Aj z toho dôvodu stoja všetci poslanci za predsedom SaS,“ ozrejmil v reakcii strany Šprlák.

Ako Sulík neskôr doplnil na sociálnej sieti, post predsedu vlády je extrémne náročný aj bez výnimočne kritickej situácie, akú máme v posledných týždňoch. „Neberiem osobne výroky Igora Matoviča, pretože rozumiem extrémne zložitej situácii a unikátnej zodpovednosti, ktorej čelí,“ uviedol vicepremiér. Strana SaS si podľa neho zodpovedne plní všetky úlohy, ktoré jej kompetenčne prináležia a robí všetko pre to, aby zo svojho programu presadila čo najviac pre občanov. „Je mi ľúto, že práve v tomto období strácame drahocenný čas, kedy rozhodujú činy a nie slzy,“ uzavrel.

Premiér by mal podľa Hlasu-SD odvolať Sulíka

Ak je predseda vlády presvedčený, že niektorý z jeho ministrov vo funkcii zlyhal, je jeho povinnosťou podať prezidentke návrh na jeho odvolanie. Uvádza to strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) v stanovisku, ktoré zaslala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková. Reagovala tým na dnešnú výzvu predsedu vlády Igora Matoviča. „Ak si premiér stojí za svojimi vyjadreniami, že jeho minister hospodárstva je idiot, mal by tak urobiť čím skôr. Na druhej strane, aj samotná výzva na odstúpenie od predsedu vlády by pre Richarda Sulíka mala byť dostatočne jasnou informáciou, že stratil dôveru svojho premiéra a mal by sa zo svojej funkcie porúčať,“ priblížila Medveď Macíková. Dodala, že v strane sa vzhľadom na „prejavy a stav pána premiéra“ domnievajú, že by mal podať demisiu spolu s Richardom Sulíkom.

Hnutie Sme rodina sa k situácii nebude vyjadrovať mediálnymi výstupmi. Stanovisko hnutia agentúre SITA poskytlo tlačové oddelenie Sme rodina. „Nebudeme riešiť vnútrokoaličné veci mediálnymi výstupmi,“ dodalo v stanovisku.

Predsedníčka strany Za ľudí a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová zdôraznila, že správanie a vyjadrovanie sa oboch lídrov koaličných strán do médií spôsobuje napätie v spoločnosti a neprispieva k riešeniu pandémie. „Dlhodobo je takáto situácia neúnosná a škodí nielen vláde, ale aj strane Za ľudí, ktorá plní sľuby, ktoré dala svojim voličom v oblasti boja proti korupcii a návratu spravodlivosti. Neustále však musí riešiť vnútorný konflikt v koalícii. Tak, ako za Radičovej vlády čakal na svoju chvíľu Fico, teraz na ňu čaká jeho žiak Pellegrini,“ vyhlásila Remišová. Bolo by podľa nej veľkou chybou znovu odovzdať krajinu do ich rúk. „Preto budem znova s Matovičom a Sulíkom hovoriť o tom, aby sme sa zamerali na to, čo nás spája a nie rozdeľuje,“ dodala ministerka.

Správu sme aktualizovali.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA