Sociálne siete

DOMOV

Prezidentka: Členom hodnotiacej komisie bude môcť byť aj sudca, ktorému pre dosiahnutie 65 rokov zanikla funkcia

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o sudcoch a prísediacich.

GLOBALNEWS-REDAKCIA

Zverejnené:

Upravené: 16. februára 2021 o 14:46

29

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová, SITA

SITA

BRATISLAVA – Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o sudcoch a prísediacich. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Národná rada SR (NR SR) schválila novelu 5. februára. Vďaka nej bude možné za člena hodnotiacej komisie zvoliť aj sudcu, ktorému z dôvodu dosiahnutia veku 65 rokov zanikla funkcia.

Doterajšia právna úprava podľa Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR) umožňovala, aby bol členom hodnotiacej komisie aj sudca, ktorý sa vzdal funkcie sudcu alebo ktorému zanikla funkcia sudcu z dôvodu dosiahnutia veku 67 rokov. Podľa rezortu sa opomínala kategória sudcov, ktorí boli odvolaní z funkcie z dôvodu dosiahnutia veku 65 rokov. Tí môžu byť rovnako prínosní pre fungovanie hodnotiacich komisií, ktorých činnosť je potrebné zabezpečiť pre riadne fungovanie súdov. Komisie sa totiž využívajú napríklad pri obsadzovaní voľných miest sudcov, v disciplinárnom konaní alebo pri pravidelnom hodnotení sudcov.

Spomenutá kategória sudcov bude pôsobiť v hodnotiacej komisii spravidla na súde, na ktorom naposledy funkciu sudcu vykonávala, teda v čase zániku funkcie sudcu.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA