Sociálne siete

DOMOV

Prezidentka poverila vládu E. Hegera dočasným vládnutím a dala jej jasné ultimátum

Zverejnené:

Upravené: 16. decembra 2022 o 18:18

989

Zdroj: prezident.sk

REKLAMA

Globalnews

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok (16.12.) odvolala vládu Eduarda Hegera (OĽANO). Zároveň ju dočasne poverila vykonávaním funkcie v obmedzenom rozsahu.

Zuzana Čaputová následne vyhlásila, že považuje za potrebné, aby sa predčasné voľby realizovali ešte v prvom polroku budúceho roka. Poukazuje pritom na obmedzené vládnutie i nevyhnutnosť prípravy nového štátneho rozpočtu na ďalší rok. V prípade, ak k rozhodnutiu o predčasných voľbách v uvedenom termíne nepríde, hlava štátu pristúpi k ďalším krokom v zmysle ústavy.

Eduarda Hegera (OĽANO) i ďalších politických reprezentantov žiada k prijatiu krokov, aby Národná rada SR najneskôr do konca januára 2023 prijala všetky potrebné rozhodnutia smerujúce k predčasným parlamentným voľbám.

Zároveň žiada vládu, aby v prechodnom období prispela skôr k stabilite ako k chaosu. Kabinet by mal výkon svojich obmedzených právomocí podľa nej vykonávať s veľkou zodpovednosťou.

„Je zrejmé, že takáto vláda nemôže zabezpečovať všetky potrebné kompetencie a je teda jednoznačne vládou dočasnou. Z reakcií politických lídrov po včerajšom rozhodnutí Národnej rady SR je taktiež zrejmé, že tu nie je politická vôľa na zostavení novej vlády s podporou a legitimitou parlamentu,“ poznamenala.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA