Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

EÚ konečne schválila 9. balík sankcií voči Rusku

Zverejnené:

Upravené: 16. decembra 2022 o 18:12

491

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Rada EÚ v piatok schválila deviaty balík nových sankcií zameraných na zvýšenie tlaku na Rusko v súvislosti s jeho vojnou proti Ukrajine.

Informovala o tom tlačová služba Rady EÚ.

„Po jedle a hladovaní teraz Putin používa zimu ako zbraň a úmyselne pripravuje milióny Ukrajincov o vodu, elektrinu a kúrenie. Európska únia reaguje na túto najnovšiu eskaláciu a vojnový zločin deviatym kolom prísnych sankcií. Naďalej budeme smerovať sankcie proti hospodárstvu a proti tým, ktorí prispievajú k tejto brutálnej vojne,“ uviedol Josep Borrell, vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.

USA plánujú poskytnúť Ukrajine súpravy na “inteligentné” bomby

Dohodnutým balíkom sa zavádzajú nové opatrenia na kontrolu vývozu a obmedzenia týkajúce sa tovaru a technológií s dvojakým použitím, ako aj tovaru a technológií, ktoré môžu prispieť k technologickému zlepšeniu ruského obranného a bezpečnostného sektora, čím sa výrazne rozširuje zoznam subjektov spojených s vojensko-priemyselným komplexom Ruska.

Sankcie sa budú uplatňovať najmä na ďalších 168 subjektov spojených s vojensko-priemyselným komplexom Ruskej federácie.

„Tým sa zabezpečí nemožnosť voľného obchodu s kľúčovými chemikáliami, nervovoparalytickými látkami, zariadeniami na nočné videnie a rádionavigáciu, elektronikou a IT komponentmi, ktoré môže ruská vojenská mašinéria používať,“ uviedla Rada EÚ vo vyhlásení.

Aby sa zabránilo obchádzaniu sankcií, zoznam obsahuje aj niektoré subjekty kontrolované Ruskom, ktoré majú sídlo na protiprávne anektovanom Kryme alebo v Sevastopole

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA