Sociálne siete

DOMOV

Legendárna banskobystrická kapela zo 60. rokov The Electric ožije tribute koncertom

Zverejnené:

Upravené: 19. augusta 2021 o 22:41

249

REKLAMA

Tlačová správa

BRATISLAVA – Poznáte zľudovenú skladbu Dievčatko a hovorí vám niečo kapela The Electric? Vedeli ste, že aj Banská Bystrica mala v 60. rokoch svoju bigbeatovú scénu a dokonca hudobné nápady, ktoré predbehli The Beatles?

V piatok 20. augusta o 19:00 do Záhrady-CNK sa bude konať špeciálny dvojkoncert venovaný slobode a spomienke na lokálnu amosféru 60. rokov.

Svoju premiéru tu bude mať zostava The Electric Tribute. Tá si koncertom poctí a spomenie na čiastočne zabudnutú banskobystrickú bigbeatovú kapelu The Electric, ktorá hrávala medzi rokmi 1963-1968. Chalani z domácej kapely Maringotka prizvali ďalších hudobníkov a rozhodli sa nacvičiť pôvodné skladby, ktoré posledná zostava The Electric (Helc, Ondrejko, Škoda, Lehotský) nahrali v roku 1967 v rozhlasovom štúdiu v Banskej Bystrici. Tieto autorské skladby so slovenskými textami predstavovali nadčasový, slobodný a priekopnícky počin v oblasti slovenskej populárnej hudby, o čom svedčilo aj tretie miesto v celoslovenskej súťaži bigbeatových skupín v Bratislave v roku 1967 (kedy vyhrali Prúdy a The Beatmen Deža Ursinyho ešte neexistovali). Podľa slov Imricha Šimiga: “…megahit Dievčatko, či nežne erotická skladba Miláčik poďme k tomu stromu a v neposlednom rade Brečtan – skladba po prvýkrát v beate postavená na orientálnych motívoch (preukázateľne minimálne rok pred experimentovaním Beatles s Ravi Shankarom a neskoršími pokusmi Georga Harrisona s exotickým nástrojom sitár) si jednoducho nezaslúži zabudnutie”.

Prvý koncert zahrá už dobre známa kapela Definitívum, ktorá sa venuje tvorbe Deža Ursinyho.

Partnerom podujatia je Štátna vedecká knižnica, nakoľko nebude chýbať ani výstava ku kapele The Electric a bigbeatu v Banskej Bystrici, či slovný vstup Imricha Šimiga z Literárneho a hudobného múzea.

 

 

REKLAMA

NAJČÍTANEJŠIE

REKLAMA

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA