Sociálne siete

DOMOV

Rezort doriešil otázku portálu na dištančné vzdelávanie, účty má viac ako 38-tisíc učiteľov

Zverejnené:

Upravené: 23. januára 2021 o 22:16

257

markus spiske i He Xj Wkvs unsplash dccede
ZDROJ: Ilustračné foto/Unsplash/ Markus Spiske

REKLAMA

17. december 2020 18:15 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR MŠVVaŠ SR) doriešilo otázku portálu na dištančné vzdelávanie, na ktorom má účet už 38 435 učiteľov. V rámci rozširovania podpory dištančného vzdelávania na školách sa rezortu podarilo sfunkčniť vzdelávaciu platformu Viki, ktorá učiteľom uľahčí využívanie digitálnych vzdelávacích materiálov pri výučbe na diaľku. V spolupráci s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky SR (MIRRI SR) sa zároveň podarilo odstrániť tzv. vendor lock, čo umožnilo zníženie prevádzkových nákladov a transparentnú súťaž pri fungovaní platformy do budúcnosti. V tlačovej správe o tom informoval obor komunikácie rezortu školstva.

Okrem tisícok digitálnych vzdelávacích materiálov z matematiky, prírodovedných predmetov, finančnej gramotnosti, environmentálnej výchovy, anglického jazyka a množstva odborných predmetov sú prostredníctvom vzdelávacej platformy sprístupňované aj modelové hodiny EduTV, ktoré pokrývajú učivo na II. stupni základných škôl. Tie sú zverejňované priebežne spolu s pracovnými listami aj tlmočením pre sluchovo postihnutých žiakov.

„Odstránenie tzv. vendor lock (výhradných autorských práv), ktoré ministerstvo zdedilo po predchádzajúcich vedeniach, umožní zásadné zníženie prevádzkových nákladov (zo súčasných 92 070 eur bez DPH na 48-tisíc eur bez DPH) a vysúťaženie nového prevádzkovateľa, ktorý bude portál prevádzkovať za čo najefektívnejších podmienok. Len za prvý rok tak bude celková úspora predstavovať 528 840 eur DPH,“ priblížil rezort školstva.

Dohoda s doterajším dodávateľom zároveň zabezpečí odovzdanie všetkých zdrojových kódov k vzdelávacej platforme, aby mohla byť bezodkladne vyhlásená transparentná súťaž na ďalší rozvoj vzdelávacieho portálu na základe pripomienok a skúseností učiteľov zozbieraných ministerstvom na jeseň 2020.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA