Sociálne siete

DOMOV

Rusko začalo vyšetrovať nátery na Slavíne farbami ukrajinskej vlajky

Zverejnené:

Upravené: 16. marca 2022 o 12:11

558

sledkom.ru

REKLAMA

GLOBALNEWS

Ruské ministerstvo zahraničia aj ambasáda natretie pamätníka kritizovali.

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) sa začal zaoberať prípadom, keď neznámy páchateľ začiatkom marca zatrel časť vojenského pamätníka Slavín v Bratislave farbami ukrajinskej vlajky.

Podľa vyjadrenia Sledkomu bol tento „nezákonný čin zameraný proti záujmom Ruska v oblasti uchovávania historickej pamäti o činnosti ZSSR počas druhej svetovej vojny a jeho rozhodujúcej úlohy vo víťazstve nad fašizmom“. Na Slavíne je pochovaných 6 845 vojakov Červenej armády.

Predseda Sledkomu Alexandr Bastrykin poveril hlavný vyšetrovací odbor, aby v rámci trestného konania preveril všetky okolnosti prípadu. O informácie má požiadať aj ruské ministerstvo zahraničných vecí. Hovorkyňa ruského ministerstva Marija Zacharovová v pondelok vyhlásila, že slovenské ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí „povzbudzuje barbarov smejúcich sa nad hrobmi padlých“.

Zacharovová takto reagovala na vyhlásenie slovenského ministerstva z 3. marca, že pomaľovanie pamätníka je výzvou Slovákov, aby Rusko skončilo „nezmyselnú vojnu“ na Ukrajine. Slovenský rezort diplomacie vtedy reagoval aj na ruské veľvyslanectvo na Slovensku, ktoré čin nazvalo znesvätením pamätníka.

Rusko obmedzí export jačmeňa, žita, pšenice aj cukru

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA