Sociálne siete

DOMOV

S celoplošným testovaním bude cez víkend pomáhať 211 poľských lekárov a zdravotníkov

Zverejnené:

Upravené: 22. januára 2021 o 22:53

177

large matovic zdravotnici adcac
ZDROJ: Prílet poľských zdravotníkov, SITA/Branislav Bibel

REKLAMA

22. január 2021 16:13 SITA, redakcia

BRATISLAVA – S celoplošným testovaním bude cez víkend pomáhať 211 poľských lekárov a zdravotníkov. Na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave pristálo v piatok 65 z nich, ďalších 60 prichádza na Kysuce a Oravu, ostatní do okolia Starej Ľubovne. Ako na tlačovej besede uviedol veľvyslanec Poľskej republiky v SR Krzysztof Strzałka, príchod poľského zdravotníckeho personálu je svedectvom veľmi dobrých priateľských vzťahov medzi Poľskou a Slovenskou republikou.

„Som veľmi rád, že sa toto krásne symbolické gesto uskutočnilo,“ povedal predseda vlády Igor Matovič. Poľskí zdravotníci sú podľa slov premiéra pripravení pomôcť s testovaním počas soboty a nedele, na Slovensku budú do nedele do noci. „Verím, že sa podarí splniť všetko, čo sme si predsavzali a že im budeme môcť túto pomoc oplatiť niekedy aj my,“ uzavrel minister vnútra Roman Mikulec.

Minister zdravotníctva Krajčí potvrdil pozitívne trendy vo vývoji epidemickej situácie

Pozitívne trendy vo vývoji pandemickej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 potvrdil na piatkovej tlačovej konferencii minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ako ďalej uviedol minister, situácia sa postupne zlepšuje, pričom to nie je také výrazné z dôvodu prítomnosti nového variantu koronavírusu. Postupne bude možné podľa Krajčího aj uvoľňovať opatrenia. V uplynulom týždni klesla incidencia a poklesli aj počty pozitivity u RT-PCR testov aj u antigénových testov. Prognóza je, že aj situácia v nemocniciach sa bude postupne zlepšovať. Pozitivita RT-PCR testov klesla z 23 % na 19 % a u antigénových testov z 5% na 2,8 %.

Stúpol výrazne počet vykonaných testov – zo 74 587 na 83 301. Sedemdňový priemer pozitivity testov, ktorý je veľmi dôležitý pre COVID automat, klesol výrazne z 5 916 na 3 792, čo je podľa Krajčího veľmi dobrý prognostický údaj. Klesá tiež pozitivita testov z 23 % na 19 % pri PCR testoch a z 5 % na 3 % u antigénových testov. Počty úmrtí síce mierne stúpli, ale udržujú sa na úrovni 94 úmrtí.

Celá krajina sa stále drží v takzvanej čiernej zóne COVID automatu, ale regionálny pohľad je mierne lepší. „Stále máme dva čierne okresy a väčšinu okresov v treťom stupni varovania v bordovej farbe. Vďaka tomu, že sme sa dostali do tretieho pásma, tak vyhliadka je, že Slovenská republika sa bude celá do dvoch týždňov nachádzať v treťom stupni varovania,“ konštatoval minister s tým, že tu je dôležitý parameter 2 500 hospitalizovaných, na čo si podľa neho budeme musieť ešte počkať.

Minister zdravotníctva upozornil na časté zneužívanie bezplatných PCR testov. Ministerstvo preto pristúpilo k reštrikcii, že test bude pre občanov bezplatný maximálne dvakrát za mesiac. „Po porade s premiérom sme sa rozhodli aj na úprave podmienok príchodu zo zahraničia, že test si bude musieť po piatich dňoch karantény hradiť každý sám,“ doplnil Krajčí k zmene podmienok u PCR testov.

Ak sa nezhorší epidemická situácia, budúci piatok sa potvrdí pozitívny trend a nestúpnu počty pozitívne testovaných ľudí nad priemer päťtisíc, tak sa od 1. februára otvoria materské školy, prvý stupeň základných škôl prezenčne bez testu a ďalšie školy za prísnejších podmienok. Od 8. februára by sa mali postupne uvoľňovať ďalšie opatrenia na základe COVID automatu.

Článok sme aktualizovali.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA