Sociálne siete

DOMOV

Sloboda zvierat: Zastavme utrpenie v cirkusoch

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

21

Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Becky Phan

SITA

BRATISLAVA – Sloboda zvierat sa pridala k európskej kampani za zákaz používania divožijúcich zvierat v cirkusoch či zábavnom priemysle v členských krajinách Európskej únie (EÚ). V tlačovej správe o tom informovala kampaňová koordinátorka organizácie Silvia Čaňová. Kampaň „Zastavme utrpenie v cirkusoch“ oficiálne začala na Svetový deň divožijúcich zvierat 3. marca. Je odpoveďou na narastajúci dopyt európskej verejnosti po zákaze využívania divožijúcich zvierat v zábavnom priemysle.

Podľa prieskumu, uskutočneného spoločnosťou Savanta ComRes v siedmich členských krajinách EÚ od 8. do 17. februára na vzorke 7 425 respondentov, je 68 percent ľudí za zákaz využívania divožijúcich zvierat v cirkusoch. Národné legislatívy obmedzujúce použitie všetkých alebo voľne žijúcich druhov zvierat v cirkusoch už prijalo 23 členských štátov EÚ vrátane Slovenska. Krajiny ako Francúzsko, Nemecko či Španielsko však nemajú žiadne vnútroštátne obmedzenia a Česko, Fínsko a Maďarsko prijali obmedzenia iba pre niektoré druhy zvierat.

Kampaň „Zastavme utrpenie v cirkusoch“ je spojená s petíciou, ktorej cieľom je dosiahnutie zákazu používania divožijúcich v cirkusoch či zábavnom priemysle vo všetkých krajinách EÚ. Do petície sa prostredníctvom stránky www.eurogroupforanimals.org môžu zapojiť všetci občania členských krajín EÚ.

Slovensko prijalo zákaz používania vybraných druhov zvierat na verejné vystupovanie a výcvik v roku 2018. Novelu veterinárneho zákona následne doplnila vyhláška, ktorá obsahuje aj zoznam zakázaných druhov zvierat. Zmena legislatívy súvisela s kampaňou Slobody zvierat a petíciou, ktorú podpísalo 54 057 občanov Slovenska. Zmena právnych predpisov bola aj výsledkom spolupráce s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA