Sociálne siete

DOMOV

Slovensko sa má podpísať pod spoločné vyhlásenie s USA k bezpečnosti 5G sietí

Zverejnené:

Upravené: 26. januára 2021 o 16:17

147

large Jo KFG Esu Ri Gb Xmef R Ei A  Vysiela e pre piatu gener ciu bezdr tov ch syst mov ddd

REKLAMA

14. október 2020 08:30 SITA, redakcia

BRATISLAVA 14. októbra (SITA) – Vládny kabinet Igora Matoviča (OĽaNO) na dnešnom rokovaní odsúhlasil, aby sa Slovensko podpísalo pod Spoločné vyhlásenie SR a Spojených štátov amerických k bezpečnosti 5G sietí. Vyplýva to z materiálov, ktoré na vládu predložilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Rezort diplomacie vysvetlil, že týmto rozhodnutím sa Slovensko pripojí k iniciatíve Spojených štátov amerických ako svojho strategického partnera v širokom spektre otázok, vrátane bezpečnosti informačných a komunikačných systémov. Ministerstvo taktiež poukázalo na to, že obdobné spoločné vyhlásenia k bezpečnosti 5G sietí podpísali aj Česko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko, Estónsko, Litva a Lotyšsko.

Ministerstvo priblížilo, že spoločným vyhlásením obe strany deklarujú odhodlanie posilniť vzájomnú spoluprácu v oblasti 5G sietí s cieľom zvýšiť ich bezpečnosť. Toto vyhlásenie vychádza aj z dokumentov Európskej únie v oblasti podpory spoločného prístupu k bezpečnosti 5G sietí, vrátane Oznámenia Európskej komisie o „Bezpečnom zavádzaní 5G v EÚ – vykonávanie súboru nástrojov“ a takzvaných. „Pražských návrhov“. Tie identifikujú pravidlá a požiadavky na vybudovanie a spustenie bezpečných 5G sietí.

Podpis spoločného vyhlásenia je podľa rezortu diplomacie v súlade s Programovým vyhlásením vlády SR a má aj súhlas členov Bezpečnostnej rady SR zo 7. septembra 2020.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA