Sociálne siete

DOMOV

V kauze korumpovania žilinských sudcov vynesú v piatok rozsudok

Zverejnené:

Upravené: 25. januára 2021 o 13:06

114

large MG up dddaac
ZDROJ: Ilustračná foto/SITA/Igor Svítok

REKLAMA

29. november 2020 12:13 SITA, redakcia

PEZINOK – Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) vynesie rozsudok v kauze úplatkov pre sudcov žilinských súdov v piatok 4. decembra. Všetci piati obžalovaní v tejto kauze už na pojednávaní v piatok 20. novembra v Pezinku priznali svoju vinu. Obžalobe v tomto prípade čelia František T., známy tiež ako „Veľký Fero“, advokát Ľuboš M. a tiež Patrik M., Anton B. a František S., prezývaný „Malý Fero“. Ten je označovaný za príslušníka žilinského podsvetia. František T. a Ľuboš M. čelia obžalobe pre trestné činy prijímania úplatku a František T. pôvodne aj pre legalizáciu príjmov z trestnej činnosti. Zvyšní obžalovaní čelia obžalobe z podplácania.

Keďže František T. vyhlásil nevinu v jednom z piatich bodov obžaloby, ktorým čelil, prokurátor v danom bode od obžaloby ustúpil. Skutok sa týkal práve legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Vrámci svojej záverečnej reči následne prokurátor súdu odporučil prihliadnuť na postoj obžalovaných, ktorí trestnú činnosť priznali. Väčšine obžalovaných tak navrhol podmienečné tresty spojené s peňažnými trestami v rozmedzí od 5-tisíc do 100-tisíc eur. Výnimkou je len Anton B., ktorý je momentálne vo výkone trestu, preto prokurátor navrhol súhrnný trest dva roky a desať mesiacov.

Podnikateľ známy ako „Veľký Fero“ je obžalovaný, že vo viacerých prípadoch preberal finančné dary v hodnote tisícov až desaťtisícov eur, ktoré neskôr poskytoval sudcom žilinských súdov. Tí mali za finančné čiastky ovplyvniť rozhodnutia v prejednávaných veciach. Išlo napríklad o rozhodnutia o prepustení z väzby, podmienečnom prepustení z výkonu trestu a tiež zabezpečenie oslobodenia spod obžaloby.

Sudcovia, ktorí podľa policajného vyšetrovania finančné čiastky preberali, sú stíhaní v rámci akcie Plevel.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA