Sociálne siete

DOMOV

Väčšina ministrov o stretnutí koaličnej rady v nemocnici pri Kollárovi nevedela

Zverejnené:

Upravené: 25. januára 2021 o 14:27

99

large kolar fb dab
ZDROJ: Oficiálna FB stránka/Boris Kollár

REKLAMA

25. november 2020 10:49 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Väčšina ministrov o stretnutí koaličnej rady v nemocnici pri predsedovi parlamentu a lídrovi vládneho hnutia Sme rodina Borisovi Kollárovi nevedela. Médiá pred zasadnutím vlády informovali, že lídri koaličných strán sa stretli v nemocnici v čase, keď sú zakázané návštevy. Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) neleží Kollár v nemocnici v lôžkovej časti a má k sebe samostatný vstup. Dodal, že predseda parlamentu má pobyt v nemocnici zabezpečený tak, že môže pracovať a prijímať návštevy. Jeho slová potvrdil aj minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Aj podľa jeho informácií má Kollár samostatný režim a vstup. Dodal, že pri stretnutí mali byť dodržané všetky pravidlá v rámci bezpečnosti a ochrany zdravia.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský (OĽaNO) podotkol, že nepozná podrobnosti tohto stretnutia. Ak by sa sám mal stretnúť s koaličným partnerom v nemocnici, spoľahol by sa na slovo špecialistov a lekárov a na ich odporúčania. Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO) o stretnutí nevedela. „Ja to vyhodnocujem ako člen vlády. Niektoré veci sú tak dôležité, že možno je nutné prekročiť tie pravidlá, ktoré sú, lebo tak to skrátka vyjde,“ uviedla na otázku, či by šla rokovať do nemocnice podobne, ako to urobili lídri vládnych strán.

Nevedel o tom ani minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Pred rokovaním vlády priblížil, že sa o tejto udalosti musí porozprávať s predsedom vlády a lídrom hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igorom Matovičom. Ak by on musel diskutovať s niekym, kto je v nemocnici, hľadal by nejaké iné riešenia a predpokladá, že by to mohlo byť online stretnutie. Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (Sme rodina) ozrejmil, že na stretnutí koaličnej rady nebol a ani nemá túto informáciu. Predpokladá však, že stretnutie muselo byť nevyhnutné, ak sa uskutočnilo v nemocnici. On by však diskusiu s partnerom, ktorý je pripútaný na lôžko v nemocnici, zvážil.

Pri stretnutí koaličnej rady v utorok 24. novembra v nemocnici pri predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi boli porušené pravidlá, no nebol ohrozený žiaden iný pacient. Uviedol to pred rokovaním Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Dodal, že sa o situáciu zaujímal a zistil, že Kollár leží na samostatnom trakte, kde nedochádza k premiešavaniu ľudí. Podľa hlavného hygienika Jána Mikasa išlo o nešťastné riešenie pri súčasnej epidemiologickej situácii. Dodal však, že tento problém je v kompetencii manažmentu nemocnice, ktorá by mala nastaviť pravidlá. „Len konštatujem to, že každý sme občanom tejto krajiny, na ktorých platia tie isté pravidlá. Takže v tomto prípade boli tieto pravidlá porušené. Avšak, ako minister zdravotníctva musím povedať, že tam, ako bol hospitalizovaný Kollár, neboli ohrození žiadni iní pacienti,“ povedal Krajčí.

Ako objasnil premiér Matovič pred rokovaním ÚKŠ, registruje zákaz návštev, a preto sa pred stretnutím na to opýtal. To, že sa zaujímal, či neporušuje nariadenie, zdôraznil pred novinármi viackrát. Dodal, že ak sa teraz ukázalo, že porušil pravidlá, tak to neurobil vedome. Priblížil, že mu bolo potvrdené, že koaličná rada sa v nemocnici môže uskutočniť, keďže Kollár je v samostatnom trakte s vlastným režimom. „Bez toho, aby mi toto nebolo povedané, by som neišiel,“ zdôraznil.

Správa bola aktualizovaná.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA