Sociálne siete

DOMOV

Do výzvy Otvorme školy sa zapojilo vyše 10 400 ľudí

Zverejnené:

Upravené: 25. januára 2021 o 15:47

136

large Juraj Hips sita fdb
ZDROJ: Na snímke Juraj Hipš, SITA/Peter Kukliš

REKLAMA

25. november 2020 10:43 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Pod petíciu Otvorme školy sa podpísalo vyše 10 400 ľudí. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval líder mimoparlamentnej strany Spolu Juraj Hipš. Strana výzvu spustila v nedeľu 22. novembra a chce ňou vládu požiadať, aby pri zvažovaní epidemiologických opatrení a ich dopadov na zdravie a ekonomiku brali do úvahy aj vplyv na vzdelávanie a budúcnosť detí.

„Za žiadnych okolností nemôžeme dopustiť, aby sa otváranie škôl stalo politickým súbojom vládnych koaličných strán. Vzdelávanie sa musí stať niečim, čo nás spája a nie rozdeľuje,“ povedal Hipš. Zároveň poukázal, že väčšina západných krajín zatvára školy ako posledné alebo ich otvára ako prvé. Dodal, že krajiny ako Írsko či Holandsko aj počas lockdownu nechali školy otvorené. O otváraní škôl by sa malo podľa Hipša na Slovensku diskutovať na odbornej úrovni a mali by sa hľadať riešenia ako to uskutočniť.

Dotazníkový prieskum Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP), ktorý spadá pod Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR), odhalil, že počas prvej vlny sa do dištančnej výučby nezapojilo takmer 52-tisíc žiakov, čo je 7,5 percenta žiackej populácie. Prieskum skúmal priebeh dištančnej výučby v školskom roku 2019/2020 na základných a stredných školách. Prezenčná výučba bola na všetkých školách prerušená 16. marca pre šírenie ochorenia COVID-19. Od 1. júna ministerstvo povolilo otvorenie všetkých materských škôl a prvého až piateho ročníka základných škôl. Posledný júnový týždeň sa do škôl mohli vrátiť aj stredoškoláci a žiaci druhého stupňa základných škôl.

V čase druhej vlny je od 12. októbra prerušené školské vyučovanie na stredných školách a na druhom stupni základných škôl od 26. októbra. Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) však v pondelok 23. novembra po rokovaní Ústredného krízového štábu uviedol, že žiaci druhého stupňa základných škôl a stredoškoláci sa zatiaľ do škôl nevrátia. Premiér zároveň povedal, že s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom (SaS) skúsia prísť v najbližších dňoch s návrhom, aby sa žiaci mohli do škôl vrátiť čo najskôr. Gröhling dnes pred rokovaním vlády uviedol, že o spustení prezenčnej výučby by sa malo rozhodnúť na Ústrednom krízovom štábe, ktorý zasadá dnes o 14:00.

Pre vysoké školy platí, že od 26. októbra do konca zimného semestra je vyučovanie dištančné. Výnimku majú detské jasle, materské školy a prvý stupeň základných škôl. Od 16. novembra sa v malých skupinkách do škôl mohli vrátiť žiaci základných a stredných škôl zo sociálne znevýhodneného prostredia. Rezort tiež obnovil školské vyučovanie aj na stredných špeciálnych školách, odborných učilištiach a praktických školách.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA