Sociálne siete

DOMOV

Via Iuris: Je netransparentné, že sa verejnosť o Lipšicových problémoch s previerkou dozvedá z médií

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 28. januára 2021 o 12:45

2

ZDROJ: Na snímke advokát Daniel Lipšic/SITA/Branislav Bibel

27. január 2021 11:15 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Je veľmi netransparentné, že sa verejnosť o problémoch Daniela Lipšica s previerkou a kandidatúrou na post špeciálneho prokurátora dozvedá z médií. Výkonná riaditeľka mimovládnej organizácie Via Iuris Katarína Batková to uviedla v stanovisku, ktoré zaslala Katarína Žitniaková z komunikačného oddelenia organizácie. Okolnosti Lipšicovho získania bezpečnostnej previerky podľa Via Iuris za daných skutočností vzbudzujú pochybnosti o záujme kandidáta konať za každých okolností transparentne.

„V záujme zvyšovania dôveryhodnosti v štátne inštitúcie by podľa Via Iuris bolo vhodnejšie zo strany dotknutého kandidáta verejne a dostatočne včas poukázať na protirečivé a diskriminačné nastavenie podmienok kandidatúry na špeciálneho prokurátora a umožniť transparentné riešenie tohto problému v záujme získania požadovanej previerky,“ povedala Batková.

Podľa mimovládnej organizácie by mal zároveň zákon upravovať aj spôsoby nadobudnutia bezpečnostnej previerky. V súčasnej podobe totiž zákon hovorí, že kandidát na špeciálneho prokurátora bezpečnostnú previerku mať musí, no neustanovuje, akým spôsobom ju môže nadobudnúť.

Advokát Daniel Lipšic je jedným z kandidátov na post špeciálneho prokurátora. Bezpečnostnú previerku získal až v decembri 2020, kedy mu bola udelená Národným bezpečnostným úradom (NBÚ) na žiadosť ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina).

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA