Sociálne siete

DOMOV

Svadby počas pandémie? Ich počet klesol na Slovensku takmer o štvrtinu

Za prvých desať mesiacov roku 2020 vstúpilo do manželstva takmer 21 700 párov, čo je o 23 percent menej ako priemer za rovnaké obdobie predošlých piatich rokov. Okrem sobôt sa konali svadby častejšie aj v piatok či štvrtok. Informuje o tom Štatistický úrad SR

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 27. januára 2021 o 19:27

51

ZDROJ: Unsplash/Jonathan Borba

27. január 2021 11:07 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Koronavírus znížil počet svadieb na Slovensku takmer o štvrtinu. Za prvých desať mesiacov roku 2020 vstúpilo do manželstva takmer 21 700 párov, čo je o 23 percent menej ako priemer za rovnaké obdobie predošlých piatich rokov. Okrem sobôt sa konali svadby častejšie aj v piatok či štvrtok. Informuje o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ SR).

Podľa údajov ŠÚ SR sa počty svadieb najviac prepadli v apríli, kedy sa konala len približne tretina sobášov ako počas apríla v predošlých piatich rokoch. Jediným mesiacom, kedy počet sobášov až o 12 percent prevýšil päťročný priemer, bol august, kedy ich počet prekročil 4 400. V tomto období sa zrejme konali aj odložené svadby z jarných mesiacov. Na úrovni minulých rokov bol aj september, ktorý je dlhodobo mesiacom v roku s najvyšším počtom konaných svadieb. V októbri opäť nastúpili nové protiepidemické opatrenia a došlo znova k poklesu počtu svadieb. Konalo sa ich približne o pätinu menej ako v predošlých rokoch.

Najviac svadieb bolo vlani podobne ako roky predtým v septembri, a to 4 850 svadieb, najmenej sa ľudia sobášili v marci, kedy manželstvo oficiálne uzavrelo len 571 párov. Vo všetkých krajoch sa v súhrne konalo do októbra minulého roka o 21 až 24 percent menej svadieb – regionálne členenie sobášov je podľa trvalého pobytu ženícha.

Najčastejšie zaznelo „áno“ za desaťmesačné obdobie v Prešovskom kraji, kde sa konalo viac ako 3 600 svadieb. „Je to kraj s najvyšším počtom obyvateľov spomedzi ôsmich krajov a preto je aj dlhodobo regiónom s najvyšším počtom sobášov,“ spresnil ŠÚ SR. Na druhom mieste bol Bratislavský kraj s takmer 3 100 sobášmi v priebehu desiatich mesiacov.

Podľa ŠÚ SR bola sobota aj v roku 2020 najčastejším dňom konania svadby. V tento deň sa konalo za desaťmesačné obdobie 66 percent sobášov, v minulých piatich rokoch to bolo v priemere 73 percent. Svadby sa často konali aj v piatok, na treťom mieste bol štvrtok. Úrad dodáva, že vo februári, tesne pred prvou vlnou pandémie, sa uskutočnilo oveľa viac svadieb ako v predošlých rokoch, a to takmer o polovicu. Pripisuje sa to aj takzvaným „magickým dátumom s dvojkami“ teda 20. 02 2020 či 22. 02 2020, vysvetľuje ŠÚ SR.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA