Sociálne siete

DOMOV

Vláda sa ospravedlnila za spôsob policajného zásahu v Moldave nad Bodvou v roku 2013

Zverejnené:

Upravené: 25. júna 2021 o 10:50

137

policia
Ilustračné snímka, foto: Globalnews

REKLAMA

Tlačová správa

BRATISLAVA – Vláda sa v stredu 23. júna 2021 ospravedlnila za spôsob zásahu ozbrojených zložiek štátu v Moldave nad Bodvou, ktorý sa stal ešte v roku 2013 a súvisiace udalosti, ktoré viedli ku kriminalizovaniu poškodených.Tiež sa ospravedlnila za krivdu a utrpenie, ktoré obetiam a ich rodinám spôsobilo zdĺhavé hľadanie pravdy. Návrh predložili na rokovanie spoločne ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a minister vnútra Roman Mikulec. Informuje o tom ministerstvo vnútra na svojej stránke.

Čo skonštatovala vláda? Podľa nej je neprípustné, aby štát skrze ozbrojené a justičné zložky štátu namiesto sebareflexie kriminalizoval obete a zaobchádzal s nimi dlhé roky ako s páchateľmi, pričom štát týmto spôsobom svoju silu demonštroval na zraniteľnej a marginalizovanej skupine obyvateľov, ktorá má obmedzené praktické možnosti sa efektívne brániť a hájiť svoje práva a spoliehať sa tak často musí na mechanizmy občianskej spoločnosti.

Nielen ľudské gesto smerom k poškodeným obetiam

Vláda ospravedlnenievníma aj ako záväzok štátu do budúcnosti vyvarovať sa podobným zlyhaniam a signál, že orgány vynucujúce právo majú úprimný záujem získať späť dôveru občianskej spoločnosti.

Čo sa stalo v roku 2013?

Pri akcii 19. júna 2013 v rómskej osade na Budulovskej ulici v Moldave nad Bodvou zasahovalo viac ako 60 policajtov. Šiesti Rómovia vypovedali, že ich bezdôvodne a brutálne bili. Podľa inšpekcie Ministerstva vnútra SR, ktorá zásah preverovala, však policajti konali v súlade so zákonom. Prokuratúra následne Rómov, pôvodne v pozícii poškodených, obžalovala z trestného činu. Tí vinu odmietali a celý proces vnímali ako nespravodlivý.

Košický okresný súd v uplynulých týždňoch oslobodil piatich obžalovaných. Stalo sa tak po stanovisku Generálnej prokuratúry SR a prehodnotení skutkového stavu veci, ako aj po verdikte Európskeho súdu pre ľudské práva. Obžalovanou tak ostala len Irena M., u ktorej prokurátor žalobu nestiahol.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA