Sociálne siete

DOMOV

Vláda schválila prísnejšie opatrenia. Zakázala všetky návštevy, lyžiarske strediská a kostoly majú stopku

Zverejnené:

Upravené: 22. januára 2021 o 22:38

177

large mikas ccab
ZDROJ: Minister Marek Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas, SITA/Alexandra Čunderlíková

REKLAMA

31. december 2020 20:01 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Opatrenia prijaté v polovici decembra nemajú dostatočný efekt a situácia je veľmi kritická. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. Vláda preto schválila sprísnenie opatrení, ktoré navrhovalo konzílium odborníkov a schválila ich Pandemická komisia vlády SR ešte 11. decembra. Šéf rezortu zdravotníctva upozornil, že Slovensko je na základe vládou schváleného COVID automatu celé v čiernej zóne.

Ako Krajčí uviedol, sedemdňový priemer prírastku pozitívne testovaných je 5 494. Pozitivita z PCR testov je vyššia ako 25 %, v prípade antigénových testov je to 8,8 %. Situácia je podľa ministra veľmi vážna aj v nemocniciach, počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 je aktuálne 2 672, ventilovaných je 228 z nich. Prognóza k 11. januáru je viac ako tritisíc hospitalizovaných. Rastie taktiež denný počet úmrtí na pľúcnu formu COVID-19.

Zároveň výrazne poklesol počet voľných lôžok s kyslíkom pre COVID pozitívnych pacientov, záchranárske kapacity sú na pokraji možností. „Vypätá situácia je aj so zdravotníckym personálom, aktuálne je 3 100 úväzkov zdravotníkov, ktorí sú práceneschopní,“ dodal minister.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas informoval, že Úrad verejného zdravotníctva bude pracovať na vyhláške s novými opatreniami ešte vo štvrtok večer.

Od polnoci 1. januára 2021 budú zatvorené všetky lyžiarske strediská. Na sociálnej sieti to oznámil minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina). Šéf rezortu dopravy zároveň oznámil, že hotely nebudú môcť od polnoci prijímať nových hostí ani predlžovať pobyty už ubytovaných hostí. Minister zdravotníctva Marek Krajčí na tlačovej konferencii oznámil, že od 1. januára 2021 od 5:00 bude platiť zákaz stretávania sa s osobami mimo domácnosti. Súčasné bubliny, ktoré majú vytvorené členovia rodiny nebude potrebné okamžite zrušiť, ak sa rodiny bývajúce v dvoch domácnostiach od seba medzičasom nevzdialili.

Zakázaná bude účasť ľudí na bohoslužbách. Jedlá z reštaurácií si bude možné iba vziať so sebou. Nebude možná ich konzumácia ani v exteriéri pred reštauráciou. Zakázané budú aj cesty do prírody mimo okresu, v ktorom má daná osoba bydlisko. Pracovať budú môcť ľudia iba v rámci „home office“. Opatrenia budú podľa Krajčího platiť do 24. januára. Okrem zákazu vychádzania bude platiť aj zákaz cestovania do iných okresov. Zástupcovia koaličných strán na tlačovej konferencii uviedli, že opatrenia boli vládou prijaté jednomyseľne. Podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) ukážu januárové počty nakazených, či bude možný návrat detí do škôl. V súčasnej situácii by podľa šéfa rezortu školstva však nebolo možné spustenie návratu detí do škôl. Minister práce sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) uviedol, že rezort práce je pripravený aj na prípadné finančné kompenzácie pre firmy.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA