Sociálne siete

DOMOV

Vysokoškoláci vnímajú odkladanie zverejnenia nového zákona o vysokých školách negatívne

Zverejnené:

Upravené: 21. januára 2021 o 17:34

16

large studenti effaa
ZDROJ: Ilustračné foto, SITA/Diana Černáková

17. január 2021 11:47 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) vníma odkladanie zverejnenia nového zákona o vysokých školách negatívne. Pre agentúru SITA to uviedol jej predseda Filip Šuran. Vyzdvihol však, že minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) v septembri 2020 vyčlenil pre vysoké školy peniaze na pokrytie niektorých výdavkov spôsobených koronavírusom. Zároveň dodal, že minister by nemal podľahnúť úlohám v mikromanažmente, ale zamerať sa aj na hlavné úlohy. ŠRVŠ od neho očakáva, že bude pokračovať v rozbehnutých reformách vo vysokom školstve a že ich bude robiť po diskusii s relevantnými subjektmi vo vysokom školstve. Rada tiež ocenila aj dokončenie rekonštrukcii niektorých havarijných stavov z balíka 50 miliónov, pričom sa im však vynorila otázka v súvislosti s ďalším dofinancovaním študentského bývania.

ŠRVŠ poukázala, že vzdelávanie prechodom na dištančnú metódu štúdia utrpelo. Z daného dôvodu považuje za úspech rýchle prispôsobenie sa niektorých vysokých škôl novému režimu a promptné riešenia. Šuran zároveň poznamenal, že pracujú na ďalšom prieskume, ktorý by zmapoval, ako sa školy vysporiadali s druhou vlnou. „Tu už totiž nejde použiť argument o nepripravenosti a neočakávanej situácii. Avšak už momentálne máme indície, ktoré máme nasvedčujú. že niektoré školy odflákli svoje povinnosti a neposkytujú kvalitné dištančné vzdelávanie,” priblížil.

Študentská rada vníma v rámci roka 2020 ako úspech prijatie novely vysokoškolského zákona k odoberaniu titulov a prácu Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ). „Čo sa týka novely, veľmi oceňujeme jej prijatie a budeme zodpovedným politikom pripomínať od prvého dňa jej účinnosti, že by mali ísť príkladom a vrátiť svoje tituly. Ďalej za pozitívne vnímame rozbeh a prácu Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo, ktorá vykonáva naozaj veľmi kvalitnú a dobrú prácu, čo nás naozaj teší, nakoľko tu boli hlasy, že SAAVŠ dopadne ako česká akreditačná agentúra,” konštatoval Šuran. Za neúspech či nevyužitú šancu označil neotvorenie verejnej diskusie vo veci financií z európskeho fondu obnovy. Ako načrtol, rada má pocit, že slovenská vláda „zaspala“. To môže mať podľa nich negatívny dopad na čerpanie európskych prostriedkov.

Gröhling ešte začiatkom júla 2020 po stretnutí s rektormi na zasadnutí Slovenskej rektorskej konferencie uviedol, že nový zákon o vysokých školách plánuje predstaviť na jeseň 2020 s tým, že poslanci by o tomto zákone hlasovali na jar 2021. Konkrétne opatrenia mal rezort predstaviť po letných prázdninách 2020. Zmeny mali napríklad podporiť rozdelenie škôl na výskumné a také, ktoré sa zameriavajú na rozvoj profesijných bakalárov. Tiež by sa mali týkať aj spôsobu financovania vysokých škôl.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA