Sociálne siete

DOMOV

Z lyceálnej knižnice ukradli unikátny exponát knihy, vymenili ho za falzifikát

„Unikátny exponát je fuč. Túto knihu z roku 1506 niekto vymenil za falzifikát,“ informuje polícia na sociálnej sieti.

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 4. marca 2021 o 16:33

70

Zdroj: Facebook/Polícia SR

BRATISLAVA – Z lyceálnej knižnice niekto ukradol vzácnu knihu s historickou hodnotou. Ku krádeži došlo v Kežmarku. „Neznámy páchateľ odcudzil z kežmarskej lyceálnej knižnice historicky unikátny exponát knihy zo začiatku 16. storočia. Ide o knihu z oblasti alchýmie, ktorá je súčasťou národného kultúrneho dedičstva Slovenskej republiky,“ informuje o tom polícia na sociálnej sieti.

Kniha má názov Libavius Andreas Alchymia… recognita, emendata… Francofvrti, excudebat, Joannes Sauruus. Podľa polície vyšla v roku 1506. Krádež ako z filu, aj tak by sa dala nazvať aktivita neznámeho páchateľa. Ten totiž vymenil originál za falzifikát. „Páchateľ originál knihy zamenil za novovytvorenú sofistikovanú kópiu knihy. Vzniknutá škoda bola vyčíslená na najmenej 30-tisíc eur,“ informuje ďalej polícia vo svojom statuse na Facebooku.

Vyšetrovateľ v Kežmarku vedie v prípade trestné stíhanie vo veci zločinu krádeže spáchaného v súbehu so zločinom falšovania predmetov kultúrnej hodnoty. Ide o závažné zločiny, pri ktorých zákon stanovuje pre páchateľa trestnú sadzbu odňatia slobody až na desať rokov.

Zdroj: Facebook/Polícia SR

 

Zdroj: Facebook/Polícia SR

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA