Sociálne siete

DOMOV

Za korupciu na žilinských súdoch uložil súd prevažne podmienky

Zverejnené:

Upravené: 25. januára 2021 o 11:06

235

policia sr clanok W cddbae
ZDROJ: Ilustračné foto/ Polícia SR

REKLAMA

4. december 2020 10:53 SITA, redakcia

PEZINOK – V kauze korupcie na žilinských súdoch dnes Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku uznal za vinných všetkých piatich obžalovaných. Trojici obžalovaných, a to konkrétne Františkovi T. známemu ako „Veľký Fero“, Ľubošovi M. a Františkovi S. známemu ako „Malý Fero“ uložil súd podmienečné tresty. V prípade Antona B. súd uložil súhrnný nepodmienečný trest v dĺžke tri roky, keďže obžalovaný si už odpykáva trest v inom prípade. Patrikovi M. súd uložil finančný trest. Pätica sa na predošlom pojednávaní 20. novembra priznala k trestným činom prijímania úplatku a podplácania.

V prípade Františka T. súd uložil trest tri roky väzenia s podmienečným odkladom na päť rokov. Takisto má zaplatiť pokutu 100-tisíc eur. Pokiaľ by tak neurobil, súd ako náhradný trest určil dva roky väzenia. Ľubošovi M. súd vymeral tri roky väzenia s odkladom na dva roky. Takisto má zaplatiť finančný trest vo výške 10-tisíc eur. Náhradný trest v prípade nezaplatenia predstavuje šesť mesiacov vo väzení. V prípade Františka S. označovaného za príslušníka žilinského podsvetia uložil súd trest dva roky väzenia s odkladom na tri roky bez finančnej pokuty. Finančný trest v prípade Patrika M. súd vyčíslil na 8-tisíc eur. V prípade nezaplatenia by ho čakalo 12 mesiacov väzenia.

V prípade Tótha, Murzu a Bajdíka je verdikt súdu právoplatný, keďže práva na odvolanie sa vzdali oni aj prokurátor. Ľuboš M. a František S. si ponechali zákonnú lehotu na vyjadrenie. V prípade Tótha zároveň prokurátor súhlasil s prepustením z väzby.

František T. a Ľuboš M. čelili v tomto prípade obžalobe pre trestné činy prijímania úplatku a zvyšní obžalovaní obžalobe z podplácania. Podľa prokuratúry „Veľký Fero“ a Ľuboš M. vo viacerých prípadoch preberali finančné dary v hodnote tisícov až desaťtisícov eur, ktoré neskôr poskytovali sudcom žilinských súdov. Tí mali za finančné čiastky ovplyvniť rozhodnutia v prejednávaných veciach. Išlo napríklad o rozhodnutia o prepustení z väzby, o podmienečnom prepustení z výkonu trestu a tiež zabezpečenie oslobodenia spod obžaloby. Finančné prostriedky za týmto účelom im v niektorých prípadoch dali práve Patrik M., Anton B. a František S.

Sudcovia, ktorí podľa policajného vyšetrovania finančné čiastky preberali, sú stíhaní v rámci akcie Plevel.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA