Sociálne siete

DOMOV

Za záchranu zvierat položili svoj život. Hrdinkám udelili Animal Hero Slovakia 2020 IN MEMORIAM

Zverejnené:

Upravené: 25. januára 2021 o 16:51

114

large    o cedcce
ZDROJ: Ilustračná foto/Globalnews

REKLAMA

20. november 2020 15:30 SITA, redakcia

BRATISLAVA – V novembri minulého roka počas záchrany psov zo zatopeného útulku v Revúcej tragicky zahynuli tri dobrovoľníčky. Zvierací ombudsman im za hrdinský čin udelil ocenenie Animal Hero Slovakia 2020 IN MEMORIAM.

Pred rokom sužovali juhovýchodnú časť Slovenska masívne dažde, ktoré zdvihli hladinu rieky Muránka pretekajúcu cez mesto Revúca. Voda z rozbúrenej rieky zaliala aj miestny útulok pre zvieratá. Dobrovoľníčky z útulku z neďalekej Rožňavy, Katarína Kohutiarová, Zuzana Klincová a Zdenka Majerníková, chceli ohrozeným zvieratám z revúckeho útulku pomôcť. Keď však pred vodným nebezpečenstvom zachraňovali posledné psy, pravdepodobne zišli na nesprávnu cestu, po ktorej sa valil obrovský prúd vody, ktorý strhol ich auto do rieky. Všetky tri ženy počas záchrannej akcie prišli o život.

Za hrdinský čin, ktorý Katarínu, Zuzanu a Zdenku stál život, im iniciatíva Zvierací ombudsman udelila ocenenie Animal Hero Slovakia 2020 IN MEMORIAM.

„Obetu troch odvážnych žien, ktoré, žiaľ, za záchranu ohrozených zvierat položili svoj život, si budeme pripomínať nielen v týchto dňoch. Navždy bude dôkazom toho, že aj napriek množstvu násilia, ktoré je denne páchané na zvieratách, stále existujú ľudia, ktorí vedia dať zvieratám množstvo lásky, bojujú za ich záchranu, lepšiu budúcnosť, domov a bezpečie,“ hovorí zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová. Ocenenie v týchto dňoch putuje rodinám zosnulých žien. Autorom ceny je dizajnér Adrian Sill.

Zvierací ombudsman udeľuje každoročne ocenenie Animal Hero jednotlivcom alebo kolektívom, ktoré pomohli zvieratám v rôznych krízových situáciách. Štandardne sú ceny udeľované na adopčnom podujatí Nájdite sa so zvieratkom z útulku, ktoré sa však tento rok pre opatrenia súvisiace s pandémiou neuskutočnilo.

V minulosti ocenenie získal Miroslav Tulej, vďaka ktorému sa podarilo dolapiť tyranov sučky Elizabeth, Lenka Benická s dcérou Ninou, ktoré zachránili zanedbanú ťažnú kobylu, či školáčka Katka Jaďuďová, ktorá zachránila mačiatka pred uhynutím.

Zvierací ombudsman je iniciatíva Aliancie združení na ochranu zvierat a občianskeho združenia FALLOPIA, ktorá sa od roku 2011 zaoberá pomocou zvieratám na úrovni systémových a legislatívnych zmien. Zvierací ombudsman je neštátna a apolitická inštitúcia, ktorá je financovaná prevažne z darov fyzických a právnických osôb. Zvierací ombudsman je tím priateľov zvierat, ktorí sa rozhodli venovať svoj čas a odbornosť jednému odvážnemu cieľu: zlepšiť život a životné podmienky zvierat na Slovensku. Jednou z najdôležitejších aktivít Zvieracieho ombudsmana bola aj novela zákona o veterinárnej starostlivosti. Činnosť je dôležitá aj z hľadiska vnímania ľudí a posilňovania všeobecnej empatie v spoločnosti voči zvieratám, životnému prostrediu a prírode, najmä u detí a mladej generácie.

Zvierací ombudsman
www.zvieraciombudsman.sk
fallopia.net
www.stopkrutosti.sk
#stopkrutosti

Linka bezplatného právneho poradenstva Zvieracieho ombudsmana: 0948 022 121.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA