Sociálne siete

DOMOV

Začínajú sa Bratislavské hudobné slávnosti 2021

Zverejnené:

Upravené: 24. septembra 2021 o 19:31

790

Zdroj: FB/Bratislavské hudobné slávnosti

REKLAMA

Tlačová správa

BRATISLAVA – Bratislavské hudobné slávnosti si za 55 rokov svojej existencie získali rešpekt a uznanie nielen na domácej pôde, ale aj v medzinárodnom kontexte. BHS sú uznávaným členom Európskej asociácie hudobných festivalov/EFA so sídlom v Bruseli. Aktuálny ročník BHS sa začína 24. septembra a potrvá do 10. októbra. Informuje  o tom ministerstvo kultúry v tlačovej správe na svojej stránke.

Na 56. ročníku BHS – tak ako v uplynulých rokoch – sa spolu  vynikajúcimi slovenskými interpretmi  predstavia špičkoví zahraniční dirigenti a sólisti a niekoľko výnimočných zahraničných orchestrov. K nim patrí jedno z TOP svetových telies Wiener Philharmoniker. Orchester zavíta na BHS s vynikajúcim francúzskym dirigentom Alainom Altinogluom, ktorý hosťuje na Slovensku po prvý raz a francúzskym fenomenálnym violončelistom Gautierom Capuçonom. K svetovo uznávaným symfonickým telesám patrí ďalší hosť BHS Konzerthausorchester Berlin. Zavíta  so skvelým slovenským svetobežníkom žiadaným na svetových koncertných a operných pódiách, dirigentom Jurajom Valčuhom a rovnako uznávaným sólistom Julianom Rachlinom.

K výnimočným osobnostiam na 56. Ročníku BHS bude patriť kontratenorista Jakub-Józef Orliński. Mladý umelec triumfuje na divadelných i koncertných pódiách, ako aj v nahrávacích štúdiách. Na BHS uvedie Vivaldiho – program z diela tohto barového majstra v jeho podaní v live prenose  z festivalu v Aix-en-Provence pred nedávnom sledovali online vyše štyri milióny poslucháčov. Predstaví sa s francúzskym barokovým orchestrom Ensemble Matheus.

Pódium na BHS patrí aj mladým – energiu, entuziazmus a esprit prinesie na festival Orquesta Sinfónica Freixenet de la Escuela Reina Sofia z Madridu s vynikajúcim dirigentom Andrésom Orozco-Estradom a huslistkou Arabellou Steinbacher. Každoročne hosťuje na BHS český orchester – tentoraz Janáčkova filharmónia Ostrava.

Slovenská filharmónia – ako rezidenčný orchester BHS – sa predstaví na štyroch koncertoch s pestrou dramaturgiou pod taktovkou výrazných dirigentských osobností. Otvárací koncert uvedie izraelský dirigent Pinchas Steiberg. K významným patrí uvedenie ikonického diela Verdiho Requiem pod taktovkou bývalého šéfdirigenta Slovenskej filharmónie Emmanuela Villauma so Slovenským filharmonickým zborom a kvartetom zahraničných sólistov na pamiatku  obetí pandémie COVID-19. Úplne iný charakter má koncert z diel iberoamerických skladateľov a záverečný koncert BHS 2021 s monumentálnou Šostakovičovou 7. symfóniou Leningradskou.

Na BHS sa predstavia ďalšie slovenské orchestre: Symfonický orchester Slovenského rozhlasu – najstaršie profesionálne hudobné teleso na Slovensku, ktoré – rovnako ako inštitúcia – si pripomína 90 rokov od svojho založenia. Dirigentom koncertu je doyen slovenských majstrov taktovky Ondrej Lenárd. Ďalej to bude Štátny komorný orchester Žilina, Slovenský komorný orchester a slovenskí interpreti, v podaní ktorých zaznie niekoľko diel v premiére. V programe 56. ročníka BHS je 19 koncertov. Kompletný program je k dispozícii na webstránke podujatia.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA