Sociálne siete

DOMOV

Zastavme korupciu: Matovičova vláda priniesla dôležité zmeny v boji proti korupcii, papalášizmu sa nevyhla

Nadácii Zastavme korupciu chýba aj reforma Policajného zboru či zmena pre majetkové priznania politikov.

Zverejnené:

Upravené: 28. februára 2021 o 11:01

95

Petkova
Na snímke riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková,foto: SITA/Branislav Bibel

SITA

BRATISLAVA – Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) síce priniesla dôležité zmeny v oblasti boja proti korupcii, no nevyhla sa papalášizmu. Fungovanie vlády od minuloročných parlamentných volieb zhodnotila Nadácia Zastavme korupciu (NKZ) v tlačovej správe, ktorú zaslala manažérka komunikácie nadácie Lucia Pazičová.

Nadácia vníma kladne presadenie zaisťovacieho zákona, zmeny na dôležitých postoch v polícii, prokuratúre a súdnictve či verejné vypočutie kandidátov na generálneho a špeciálneho prokurátora. Ako členovia NZK podotkli, v niektorých rezortoch sa však legislatíva nepríjma tak rýchlo, ako by očakávali. Upozorňujú, že chýba napríklad nový zákon či novela pre reformu Policajného zboru (PZ) a voľbu jeho prezidenta. Progres im chýba aj pri zmene majetkových priznaní politikov, ktoré v súčasnej forme majú podľa NKZ malú výpovednú hodnotu.

Riaditeľka nadácie Zuzana Petková označila za najväčšie plus to, že polícia a prokuratúra začali vyšetrovať aj „veľkú korupciu“. Podľa nej je zrejmé, že orgány činné v trestnom konaní teraz nerobia rozdiely medzi vplyvnými a bohatými ľuďmi, politikmi a ostatnými občanmi. „Samozrejme, pre verejnosť bude dôležité, či sa jednotlivé kauzy dostanú pred súd a dôkazy obstoja,“ dodala.

Advokátka spolupracujúca s nadáciou Marianna Leontiev pri zmene obsadenia dôležitých postov vyzdvihla zvolenie sudcu Jána Hrubalu na čelo Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). Podľa nej to pozitívne ovplyvnilo vnímanie nezávislosti a dôveryhodnosti tohto súdu, ktorý vníma ako kľúčový prvok v systéme pri stíhaní korupcie. Aj keď pozitívny posun nadácia vidí vo verejnom vypočutí kandidátov na generálneho a špeciálneho prokurátora, výsledok sa podľa nich pochváliť nedá. „Lebo napokon pred odbornosťou zvíťazila politika a uspeli uchádzači, ktorí boli vybraní politicky,“ poznamenala Petková.

Za dobrý krok NZK označila aj zvolenie kandidátky Zuzany Dlugošovej na čelo nového Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Ako najaktívnejšie ministerstvo v boji proti korupcii označila nadácia rezort spravodlivosti, ktorý vedie Mária Kolíková (Za ľudí).

Nadácia vidí, že ani nová vláda sa nevyhla kauzám. Ako príklad uviedla obsadzovanie funkcií prednostov okresných úradov osobami, ktoré sú blízke vládnemu hnutiu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). „Práve táto strana pritom sľubovala, že pri výbere funkcionárov do štátnej správy bude presadzovať odbornosť, nie politiku. Netransparentne tiež ministerstvá menili riaditeľov nemocníc, štátnych podnikov a akciových spoločnosti,“ zhodnotila Pazičová.

Iniciatíva je kritická aj voči papalášizmu viacerých členov koalície zo Sme rodina. Petková konštatovala, že pohromou v boji proti korupcii sa môže stať návrh legislatívy, ktorú presadzuje vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina) pri verejnom obstarávaní. Vysvetlila, že ak takáto úprava prejde, tak sa podľa nich rozšíri priestor pre klientelizmus a významne to zníži kontrolu štátnych nákupov.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA