Sociálne siete

Ekonomika

Agentúra Moody’s potvrdila Slovensku rating na úrovni A2 so stabilným výhľadom

Agentúra Moody’s potvrdila Slovensku rating na úrovni A2 so stabilným výhľadom. Hodnotenie agentúry podľa ministerstva financií realisticky odráža ekonomickú situáciu, v akej sa Slovensko nachádza po druhej vlne pandémie. Dobrou správou je to, že aj medzinárodné agentúry nám potvrdzujú priaznivý odhad rastu ekonomiky na tento a budúci rok.

Zverejnené:

Upravené: 22. júna 2021 o 13:15

117

Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Mathieu Stern

REKLAMA

Tlačová správa

BRATISLAVA – Agentúra Moody’s pozitívne hodnotí silnú odolnosť slovenskej ekonomiky voči pandemickému šoku a najmä dobré vyhliadky na postpandemický rast našej ekonomiky v roku 2021. Aj napriek tomu že analytici sú vo svojich odhadoch v súvislosti s pandémiou naďalej opatrní, odhadujú, že sa ekonomika v roku 2021 vráti k medziročnému rastu HDP na úroveň 4,1 % HDP a v roku 2022 porastie na 5,2 % HDP. Informuje o tom ministerstvo financií v tlačovej správe.

Rastu ekonomiky by mali výraznejšie pomôcť aj zdroje z EÚ, teda presnejšie z Plánu obnovy a odolnosti. Práve z neho by sa mali okrem reforiem financovať aj rozsiahle investície do viacerých oblastí. Očakávame, že vyplácanie týchto prostriedkov vyvrcholí v rokoch 2022 až 2024 a bude sa zameriavať najmä na investície do zdravotníctva, zelenej ekonomiky a vzdelávania.

Agentúra Moody’s vo svojom hodnotení však pripomína, že aj napriek tomu, že je hospodárstvo relatívne odolné voči dopadom pandémie, v roku 2020 vzrástol fiškálny deficit na úroveň 6,1 % HDP a v roku 2021 očakáva zvýšenie na 7,8 % HDP. Dôvodom je rozšírenie mnohých krízových opatrení zavedených v minulom roku.

„Na rozdiel od mnohých porovnateľných európskych krajín sa počas pandémie ukázala súkromná spotreba na Slovensku ako mimoriadne odolná,“ píše vo svojej správe agentúra Moody’s.

Dôvodom stabilného hodnotenia je podľa agentúry aj ambícia vlády realizovať dôležité inštitucionálne výzvy, ktoré by mali priniesť pozitívne výsledky.

 

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA