Sociálne siete

Ekonomika

Británia vlani nakúpila rekordný objem vína z Austrálie, predaje poskočili o takmer 30 percent

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 6. februára 2021 o 1:02

30

ZDROJ: Unsplash/Kelsey Knight

5. február 2021 08:07 SITA, redakcia

LONDÝN – Predaje austrálskeho vína vo Veľkej Británii vlani poskočili o takmer 30 percent. Austrálski producenti tým kompenzovali výpadok v Číne, kde na ich produkciu uvalili extrémne vysoké clá. Celkovo britskí konzumenti vlani vypili 266 miliónov litrov vína dovezeného z Austrálie. V rámci celej Európy sa predaje austrálskeho vína minulý rok dostali na 10-ročné maximum s nárastom o 22 percent. Najviac posilnili vývozy do Spojeného kráľovstva, a to o 29 percent. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Počas deviatich mesiacov do konca septembra bola hlavným zahraničným trhom pre austrálskych vinárov Čína, kam smerovalo 39 percent celkového exportu. Situácia sa dramaticky zmenila v novembri, keď Peking uvalil na austrálske vína clá v rozpätí 107 až 212 percent. Čínske úrady Austráliu obvinili, že svojich producentov neférovo dotuje, vďaka čomu môžu víno v krajine predávať za nižšie ceny ako na domácom trhu. Austrália to odmietla.

Peking označil zvýšené clá za dočasné opatrenia v rámci antidumpingového vyšetrovania, ktoré potrvá rok. Zavedeniu ciel predchádzala diplomatická roztržka potom, čo sa Austrália pripojila k Spojeným štátom a viacerým ázijským krajinám, ktoré odmietajú mocenské nároky Pekingu v Juhočínskom mori.

https://www.bbc.com/news/business-55929414

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA