Sociálne siete

Ekonomika

Ministerstvo financií posiela plán obnovy Európskej komisii

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 14:18

219

guillaume perigois  N Rk Vdd Afw unsplash fe
ZDROJ: Ilustračné foto/Unsplash/ Guillaume Périgois

REKLAMA

23. december 2020 11:00 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Ministerstvo financií SR dnes posiela komplexný návrh plánu obnovy Európskej komisii. Prioritami plánu, ktorý Slovensku prinesie dodatočné verejné investície za 5,84 mld. eur, sú vzdelávanie, veda a výskum, zelená ekonomika, zdravotníctvo, verejná správa a digitalizácia. Práve tieto oblasti potrebujú podľa ministerstva reformy a investície, ktoré dlhodobo požaduje aj Európska komisia. Nasledujúce týždne bude ministerstvo s komisiou konečnú podobu plánu dolaďovať.

Rezort financií už pred niekoľkými dňami počas verejnej diskusie predstavil základné finančné rámce pre jednotlivé prioritné oblasti plánu obnovy. Z celkového balíka peňazí by na tzv. zelené Slovensko malo ísť 1,9 mld. eur, do zdravia by malo ísť 1,45 mld. eur, kategória efektívny štát a digitalizácia rozpočtuje 945 mil. eur, na vzdelávanie by malo smerovať 850 mil. eur a na konkurencieschopné a inovatívne Slovensko je naplánovaných 700 mil. eur.

V rámci zeleného Slovenska by do zelenej obnovy budov malo ísť 700 mil. eur, modernizácie železníc taktiež 700 mil. eur, dekarbonizácie priemyslu a alternatívnych palív 400 mil. eur a do obnoviteľných zdrojov a energetické siete 100 mil. eur. V rámci zdravotníctva by ústavná a akútna starostlivosť mala dostať 1,1 mld. eur, dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť 250 mil. eur, starostlivosť o duševné zdravie 100 mil. eur. „Veľká obálka pre zdravotníctvo obsahuje aj investície do výstavby a rekonštrukcie nemocníc podľa novej siete,“ hovorí minister financií Eduard Heger.

V rámci efektívneho štátu a digitalizácie by na zlepšenie podnikateľského prostredia malo ísť 60 mil. eur, reformu justície 200 mil. eur, na opatrenia proti korupcii a bezpečné Slovensko 200 mil. eur a štát v mobile, rýchly internet, kybernetická bezpečnosť 485 mil. eur. Na vzdelávanie pre 21. storočie by malo ísť 450 mil. eur, na zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl 200 mil. eur, na dostupné a inkluzívne vzdelávanie pre všetky deti 150 mil. eur a na podporu celoživotného vzdelávania, najmä digitálnych zručností 50 mil. eur. Na vedu, výskum, inovácie a digitálnu ekonomiku je pridelených 600 mil. eur a lákanie a udržanie talentov 100 mil. eur.

Plán obnovy myslí aj na zdravé verejné financie. Lepšie a udržateľné hospodárenie štátu zabezpečia riešenia, ktorých súčasťou je aj dôchodková a daňová reforma. Zmeny v penziách sa dotknú všetkých troch pilierov so zameraním na dlhodobú udržateľnosť a vyššie výnosy zo súkromne spravovaných účtov. Nový daňový systém bude vychádzať z Programového vyhlásenia vlády. Podporí aktivitu, podnikanie a hospodársky rast vďaka nižšiemu zaťaženiu práce a dôrazu na vyššie zdanenie majetku, spotreby a negatívnych externalít.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA