Sociálne siete

Ekonomika

Mladých treba viesť k poľnohospodárstvu, tvrdí Mičovský

Mladých treba viesť k poľnohospodárstvu, tvrdí Mičovský

Zverejnené:

Upravené: 20. augusta 2021 o 9:10

66

randy fath d Dcvu VH LU unsplash baee
ZDROJ: Ilustračné foto/Unsplash/ Randy Fath

REKLAMA

22. január 2021 12:15 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Približne 40 percent pracovníkov v poľnohospodárstve je vo veku 50 rokov a viac, čo vytvára čoraz častejšie dohady o tom, či ich bude mať kto v budúcnosti nahradiť a pokračovať v práci. Záujem študovať poľnohospodárstvo a príslušné vedné odbory za posledné roky u mladých ľudí nie je priaznivý. Z tohto dôvodu absolvoval minister pôdohospodárstva SR Ján Mičovský pracovné stretnutie na východe Slovenska. Priamo na pôde Spojenej školy v Čaklove v okrese Vranov nad Topľou diskutoval so zástupcami tamojšej samosprávy a vedením školy o možnostiach, ako zvýšiť u mladých záujem o poľnohospodárske študijné odbory a prácu v tomto rozmanitom sektore. „Mladých treba viesť k poľnohospodárstvu,“ znel odkaz ministra Mičovského pre verejnosť v Čaklove.

Na stretnutí sa zúčastnil aj europoslanec Peter Pollák (OĽANO), ktorý sa nedávno stal európskym splnomocnencom pre učňovské školstvo, podpredseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Jozef Lukáč, vedúci odboru školstva PSK Ján Furman, riaditeľ školy Stanislav Kráľ a poslanec PSK Peter Kocák. Spolu diskutovali o možnostiach reštartu poľnohospodárskych študijných odborov a hľadania riešení aj za pomoci dotácií z EÚ. „Počas stretnutia vznikla aj myšlienka na vytvorenie obecných sociálnych podnikov v tejto lokalite a prepojenia štúdia s miestnymi marginalizovanými skupinami. Dohodli sme sa, že v týchto víziách a hľadaniach možností, ako pomôcť škole, budeme pokračovať na ďalších stretnutiach. Najbližšie by sa malo uskutočniť na začiatku februára,“ doplnil Mičovský.

Spojená škola Čaklov má k dispozícii areál, v rámci ktorého sa nachádzajú pestovateľské objekty, skleníky, pomologický sad, zeleninová záhrada, botanický systém, ktorý sa v súčasnosti takmer nevyužíva. Študenti sa priamo na mieste môžu učiť sadiť, pestovať a obhospodarovať základné poľnohospodárske plodiny a zároveň tak získavať skúsenosti do ďalšej praxe nielen v agrosektore, ale aj súvisiacich odvetviach.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA