Sociálne siete

Ekonomika

Na digitalizáciu a informatizáciu pôjde 1,2 miliardy eur z plánu obnovy, hovorí Remišová

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 15:48

430

large remisova cbad
ZDROJ: Na snímke ministerka Veronika Remišová, SITA/Úrad vlády SR

REKLAMA

8. december 2020 10:14 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Na digitalizáciu a informatizáciu sa vynaloží z balíka európskych financií v rámci plánu obnovy až 1,2 miliardy eur. Vyhlásila to na dnešnom bratislavskom kongrese ITAPA 2020 ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová. Jej rezort pripravil investičný plán reformy digitalizácie, ktorý spočíva na piatich základných pilieroch. Tie sa týkajú oblasti budovania digitálneho štátu a služieb pre občanov vrátane reformy verejnej správy, rozvoja digitálnych zručností, investícií do kybernetickej bezpečnosti, digitálnej konektivity a rozvoja digitálnej ekonomiky a hospodárstva. „Časť financií budeme mať z plánu obnovy, časť z eurofondov,“ upresnila Veronika Remišová.

Odborná verejnosť sa bude môcť vyjadriť k pripravovaným vládnym prioritám v rámci plánu obnovy v oblasti digitalizácie a informatizácie 15. decembra počas panelovej diskusie, ktorú pripravuje ministerstvo financií. Na diskusii sa zúčastní aj zástupca ministerstva informatizácie. Ako pripomenula Remišová, jej rezort už istý čas realizuje rôzne diskusie na predmetnú tému, a to napriek tomu, že sa Slovensko nachádza v kritickej situácii pre pandémiu koronavírusu. Momentálne pripravuje ministerstvo aj ďalší balík peňazí z budúceho eurofondového obdobia. Časť financií by mala ísť podľa Remišovej aj na digitalizáciu.

Ministerka Remišová informovala účastníkov kongresu aj o vytvorení nového tímu na rezorte, ktorý vytvorí základy pre flexibilitu a kultúru riadenia eGovernmentu. Ako upozornila, doteraz sa rôzne systémy v rámci štátnej správy budovali bez vzájomnej koordinácie. „Je to beh na dlhú trať a bude si to vyžadovať niekoľkoročné úsilie. Bez silného manažéra jedného subjektu sa štátna správa nezladí a nezačne konečne kráčať jedným smerom. Tento tím už má jasnú štruktúru a personálne sa napĺňa,“ dodala Remišová s tým, že jej rezort by privítal záujem IT odborníkov stať sa súčasťou tímu, ktorý bude stáť pri digitalizácii eGovernmentu v prospech občanov a podnikateľov. „Primárnym cieľom musí byť občan a podnikateľ, a to, čo oni potrebujú so štátom riešiť,“ podotkla Remišová.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA