Sociálne siete

Ekonomika

Na Slovensku koronakríza elektrinu výrazne nezlacnila

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 21:36

264

large elektrina fb
ZDROJ: Ilustračné foto, Unsplash/American Public Power Association

REKLAMA

30. november 2020 17:33 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Hoci veľkoobchodné ceny elektriny v rámci celej Európskej únie (EÚ) v druhom kvartáli tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška pre koronakrízu v priemere klesli až o 44 percent na 24 eur za MWh, na Slovensku bolo ich zníženie menej výrazné, rovnako ako v celom stredoeurópskom regióne. Vyplýva to zo správy o trhu s elektrinou v druhom štvrťroku, ktorú zverejnila Európska komisia (EK).

Ceny elektriny pre domácnosti so spotrebou v pásme od 2 500 kWh po 5-tisíc kWh vrátane všetkých daní a poplatkov boli počas apríla až júna v rámci celej EÚ v priemere na úrovni 21,27 eura. Ceny na Slovensku boli pod týmto priemerom, a to vo výške 17,24 eura. Najviac platili domácnosti v Nemecku (29,83 eura), Belgicku (28,67 eura) a v Dánsku (28,55 eura). Najlacnejšiu elektrinu v druhom kvartáli mali domácnosti v Bulharsku (9,58 eura), Maďarsku (10,97 eura) a Holandsku (12,30 eura).

Ceny elektriny pre firmy so spotrebou od 500 do 2-tisíc MWh boli v druhom štvrťroku na Slovensku na úrovni 14,33 eura za kWh, čiže boli mierne vyššie v porovnaní s priemerom za celú EÚ (11,59 eura). Najviac platili firmy v Nemecku (16,40 eura) a Taliansku (14,51 eura). Najlacnejšiu elektrinu mali firmy vo Švédsku (6,25 eura) a Dánsku (6,65 eura).

Pokles cien elektriny bol v jednotlivých regiónoch EÚ rozdielny z viacerých dôvodov. Závisel od miestneho počasia, dostupnosti dodávok z obnoviteľných zdrojov a kapacít pre cezhraničný prenos. V Škandinávii bola elektrina najlacnejšia preto, že rekordné množstvo zrážok počas zimy si vynútilo väčšiu prevádzku vodných elektrární, aby sa vytvoril priestor pre roztápanie sa snehu. V západnej Európe ceny elektriny nadol tlačila veľká výroba solárnych elektrární a nízky dopyt. Na druhej strane v Poľsku ceny medziročne klesli najmenej výrazne, pretože krajina má obmedzené prepojenie a je viac závislá od nákladnej výroby v tepelných elektrárňach využívajúcich ako palivo uhlie.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA