Sociálne siete

Ekonomika

Moderna žiada o schválenie jej vakcíny. Má takmer 95-percentnú úspešnosť

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 21:38

223

large vakcina eacdfd
ZDROJ: Ilustračné foto, Unsplash/Emin BAYCAN

REKLAMA

30. november 2020 14:54 SITA, redakcia

NEW YORK – Spoločnosť Moderna žiada regulačné orgány v USA a Európe o schválenie núdzového používania jej vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Výsledky novej štúdie potvrdili, že očkovacia látka poskytuje dostatočne dobrú ochranu pred koronavírusom.

Farmaceutická firma pred dvomi týždňami informovala o takmer 95-percentnej účinnosti jej vakcíny, ktorú v Spojených štátoch pomohlo testovať 30-tisíc ľudí. Moderna sa tak zapojila do akéhosi „súboja vakcín“, keďže v najbližšom čase by chceli do procesu globálnej vakcinácie vstúpiť aj vakcína od spoločností Pfizer a BioNTech, britská látka od firmy AstraZeneca a Oxfordskej univerzity či ruský Sputnik V.

Odkedy sa koronavírus koncom decembra minulého roka začal šíriť z čínskeho mesta Wu-chan, po celom svete už nákazu potvrdili u viac ako 62 miliónov ľudí a vyžiadal si viac ako 1,4 milióna obetí. Najväčšími ohniskami nákazy sú momentálne Spojené štáty a Európa.

Ak americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) umožní Moderne núdzové použitie, spoločnosť očakáva, že do konca tohto kalendárneho roka bude pre USA pripravených 20 miliónov dávok. Na zaočkovanie každého človeka budú pritom potrebné dve dávky. Európska lieková agentúra medzičasom naznačila, že je naklonená rýchlejšiemu schváleniu núdzového používania vakcíny.

Moderna uvádza, že primárna analýza účinnosti zahŕňala 196 účastníkov s potvrdeným ochorením COVID-19, z ktorých 30 malo vážny priebeh, pričom schopnosť vakcíny predchádzať ochoreniu bola 94,1 % a v prípade vážnych prípadov až 100 %. Výsledky boli konzistentné napriek tomu, že medzi účastníkmi bolo mnoho rôznorodých skupín populácie, ktoré sa od seba líšili vekovo, na základe farby pleti či pohlavia. Počas testov nezistili žiadne nové skutočnosti, ktoré by vyvolávali vážne obavy o bezpečnosť. U účastníkov spozorovali len bolesť a začervenanie v mieste vpichu, únavu, tuhnutie svalov a bolesť hlavy a kĺbov.

„Táto pozitívna primárna analýza potvrdzuje schopnosť našej vakcíny predchádzať ochoreniu COVID-19 s účinnosťou 94,1 % a čo je dôležité, predchádzať predovšetkým závažnému priebehu COVID-19. Veríme, že naša vakcína poskytne nový a mocný nástroj, ktorý môže zmeniť priebeh tejto pandémie a napomôcť predchádzať ťažkému priebehu, hospitalizáciám a úmrtiam,“ uviedol v tlačovej správe Stéphane Bancel, výkonný riaditeľ Moderny. V spoločnosti teraz dúfajú, že žiadosť o núdzové nasadenie vakcíny by mohli posúdiť do 17. decembra.

Vôbec prvú klinickú dávku Moderna dokončila už 7. februára 2020, iba pár týždňov po tom, ako sa koronavírus začal šíriť z čínskeho Wu-chanu. Prvý účastník úvodnej fázy štúdie dostal dávku 16. marca a o necelé štyri mesiace, presne 8. júla, bola dokončená registrácia potrebná pre začatie druhej fázy. Jej výsledky boli publikované 29. septembra v periodiku The New England Journal of Medicine.

Správu sme aktualizovali.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA