Sociálne siete

Ekonomika

Na Záhorí chcú vyrábať elektrickú energiu z vetra

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 16:08

206

tony pham r Ce S Tj HU Pqs unsplash d
ZDROJ: Ilustračné foto/Unsplash/ Tony Pham

REKLAMA

4. december 2020 09:28 SITA, redakcia

SKALICA – Vyrábať elektrickú energiu z vetra a dodávať ju do elektrizačnej sústavy plánuje pri obciach Popudinské Močidľany a Radošovce v okrese Skalica spoločnosť WSB Invest, ktorá má právnu formu jednoduchej spoločnosti na akcie. Súčasťou veterného parku má byť päť až sedem veterných elektrární.

„Hlavným pozitívom navrhovanej činnosti je zhodnotenie v súčasnosti nevyužívaného veterného potenciálu danej lokality na výrobu elektrickej energie. Navrhovaná činnosť tak prispeje k zvyšovaniu podielu výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov v rámci Slovenskej republiky, čo je aj záväzok Slovenska voči Európskej únii,“ uvádza spoločnosť v zámere pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie. V zmysle zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie bude v tomto prípade povoľujúcim orgánom ministerstvo životného prostredia.

Výšku investície WSB Invest, j.s.a. odhaduje v prípade piatich elektrární na približne 36 miliónov eur, ak by ich bolo sedem, tak na 54 miliónov eur. So začiatkom výstavby počíta v roku 2024, s ukončením o rok neskôr, vtedy by mal začať dodávať vyrobenú elektrickú energiu do siete.

Zámer ráta s využitím trojlistových veterných turbín s výkonom 6 MWe, s výškou stožiara 180 metrov a priemerom rotora 180 metrov. Celková výška elektrárne by tak dosiahla najviac 270 metrov. „Navrhovaná je technológia na špičkovej úrovni, preverená v prevádzke s prepracovaným servisným systémom. Pri prevádzke týchto zariadení je aplikovaný nepretržitý 24 hodinový monitoring s reakciou na poruchu v priebehu niekoľkých hodín až 24 hodín,“ tvrdí investor v zámere.

Na Záhorí, konkrétne v obci Cerová v okrese Senica, funguje aj jeden z prvých veterných parkov na Slovensku. Jeho súčasťou sú štyri elektrárne, ktoré boli uvedené do prevádzky v októbri 2003.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA