Sociálne siete

Ekonomika

Nezamestnanosť na Slovensku v minulom roku stúpla na 6,7 %

V poslednom štvrťroku vlaňajška bolo na Slovensku o 35-tisíc ľudí bez práce viac ako pred rokom.

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 5. marca 2021 o 18:22

45

Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/ Timon Studler

SITA

BRATISLAVA – Nezamestnanosť na Slovensku v minulom roku vzrástla o 0,9 percentuálneho bodu na 6,7 %. V poslednom štvrťroku vlaňajška bolo na Slovensku o 35-tisíc ľudí bez práce viac ako pred rokom. Počet osôb bez práce počas vlaňajška medziročne vzrástol o 15 %, keď počet nezamestnaných dosiahol 181,4 tisíca osôb. Zvýšila sa najmä krátkodobá nezamestnanosť, najviac pribudli nezamestnaní do jedného mesiaca. V tlačovej správe o tom informoval Štatistický úrad SR.

Za celý rok 2020 sa najvýraznejšie zvýšil počet nezamestnaných, ktorí naposledy pracovali v priemysle a v ubytovacích a stravovacích službách. Počet nezamestnaných najdynamickejšie vzrástol v Bratislavskom kraji o 40,7 % a v Trenčianskom kraji o 35,6 %. Súčasne najvýraznejší nárast miery nezamestnanosti nastal v Prešovskom kraji o 2 percentuálne body, kde na celoročnej úrovni bolo bez práce 12,1 % ekonomicky aktívnych obyvateľov. Ide dlhodobo o región s najvyššou mierou nezamestnanosti v SR, upozornili štatistici.

Nadpriemerný nárast miery nezamestnanosti o 1,1 bodu zaznamenal tiež Trenčiansky kraj s 3,9 % a Žilinský kraj s 5,5 % ekonomicky aktívneho obyvateľstva bez práce. Nástrahám zmien na trhu práce počas roka koronakrízy najlepšie odolával Banskobystrický región, kde miera nezamestnanosti zostala približne na úrovni roka 2019, bez práce tu bolo 7,9 % spomedzi ekonomicky aktívnych obyvateľov.

Ako upozornil analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák, v poslednom štvrťroku minulého roka tvorili nezamestnaní bez pracovnej skúsenosti takmer 22 % zo všetkých nezamestnaných. Táto kategória je podľa neho pre nezamestnanosť jednou z najproblémovejších a mesiacmi strávenými bez práce sa problém prehlbuje. „Z nášho pohľadu je preto dôležité pracovať s touto skupinou, prostredníctvom aktívnych politík trhu práce sprostredkovávať prvé pracovné skúsenosti a vytvárať pracovné návyky,“ uviedol. V tomto roku očakáva priemernú mieru nezamestnanosti na úrovni 7,3 %, v druhej polovici roka by pritom mala klesať spolu s ekonomickým oživením. „V závere roka predpokladáme mieru nezamestnanosti na úrovni 6,7 %,“ dodal Horňák.

Relatívne priaznivý pokles?

„Vzhľadom na rok, ktorý máme za sebou, je pokles zamestnanosti a rast nezamestnanosti relatívne priaznivý,“ uviedol pre agentúru SITA analytik Tatra banky Boris Fojtík. Upozornil na to, že len o niečo väčší ekonomický pokles v roku 2009 zvýšil mieru nezamestnanosti podstatne výraznejšie, zo 7,7 % až na 11,4 %. „Dnes je však trh práce na druhej strane podstatne viac podporený štátnymi výdavkami,“ tvrdí. Zlepšenie miery nezamestnanosti podľa neho v tomto roku však v štatistkách neuvidíme ani v prípade, že nebudú po zvyšok tohto roka potrebné ďalšie opatrenia proti šíreniu COVID-19. „Práve naopak, očakávame jej ďalší mierny nárast,“ dodal.

Analytička 365.bank Jana Glasová očakáva pozitívnejšiu situáciu na trhu práce v druhom polroku tohto roka, keď sa zlepší ekonomický vývoj. „Samozrejme, treba počítať s tým, že trh práce sa z krízy zotavuje pomaly a na pozitívnejší vývoj ekonomiky reaguje s určitým časovým oneskorením,“ povedala pre agentúru SITA.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA