Sociálne siete

Ekonomika

Koronakríza a pracovný trh? Firmy uverejňujú tisícky pracovných ponúk

Hľadáte si prácu, ale neviete, ktoré pozície sú momentálne tie najpopulárnejšie? Pomôže vám posledná štatistika z Profesie.

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2021 o 3:17

160

pocitac
Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/John Schnobrich

REKLAMA

BRATISLAVA – Pandémia koronavírusu je tu s nami už rok. Ako je na tom pracovný trh na Slovensku, po akých ponukách je dopyt a čo je aktuálne vyhľadávané na najväčšom pracovnom portále u nás? Zastavili opatrenia firmy v nábore nových zamestnancov?

Prvý prípad koronavírusu bol na Slovensku ohlásený v piatok 6. marca 2020. Portál Profesia.sk sa vyjadruje aj k tomu, ako vyzerá trh práce po uplynutí takmer 365 dní. Analýza pracovného portálu Profesia.sk rozoberá situáciu na trhu práce po dvoch mesiacoch roka 2021. „Počty ponúk sú vysoké napriek tomu, že niektoré sektory sú už pár mesiacov takmer vypnuté,“ uvádza v tlačovej správe na svojom webe.

A koľko teda bolo zverejnených ponúk v tomto roku? Viac ako 32-tisíc pracovných ponúk, ktoré uverejnili zamestnávatelia za prvé dva mesiace roka 2021 na Profesia.sk.

Počet ponúk sa zastabilizoval

Vývoj ponúk po mesiacoch nasvedčuje, že súčasnosť môžeme prirovnať k číslam z novembra. Počty pracovných inzerátov sa od konca jesene zastabilizovali. „Výnimkou bol december, kedy najväčší pracovný portál na Slovensku evidoval zhruba 12-tisíc ponúk. Posledný mesiac v roku je však každoročne typický nižšou frekvenciou uverejňovania nových pracovných príležitostí. Pre porovnanie, december 2019 priniesol zhruba 14 400 inzerátov,“ informuje ďalej pracovný portál.

tab

Od príchodu koronavírusu bola podľa Profesie u nás najlepšia situácia v septembri. Trh práce vtedy neobmedzovali prísne opatrenia a Profesia evidovala 18 600 ponúk. V tomto období zamestnávatelia hľadali nových ľudí aj do služieb či cestovného ruchu. Takéto ponuky dnes vidíme veľmi zriedkavo.

Približne 4-tisíc pracovných príležitostí každý týždeň

Keď porovnáme počet ponúk za január a február s rovnakým obdobím v roku 2020 – v tom čase ešte koronavírus nebol oficiálne na Slovensku- počet ponúk klesol o zhruba 12 500. To predstavuje prepad o 28 percent.

Pozitívom je, že rok 2021 sa v počtoch ponúk za týždeň dostal nad hranicu 4-tisíc. Zatiaľ posledný deviaty kalendárny týždeň zaznamenala Profesia 4111 nových pracovných ponúk.

tab

V sektoroch, ktoré opatrenia výrazne obmedzili, dnes ponuky takmer nevidíme. Napríklad v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve uverejnili firmy od 22. do 28. februára iba 60 inzerátov. Naopak, vo výrobe išlo o 712 a v informačných technológiách o 669  inzerátov.

Akých ľudí hľadajú dnes firmy?

Koronakríza výrazne zmenila štruktúru pracovných ponúk. Na trhu práce enormne rastie dopyt po IT odborníkoch. Informačné technológie sú tak v roku 2021 stále odvetvím s najvyšším počtom ponúk.

graf

V posledných týždňoch však IT dobieha výroba. Najčastejšie ide o ponuky práce na operátorov výroby, robotníkov či montážnikov.

tab

U zamestnávateľov rastie dôraz na prax

Aj najväčší pracovný portál na Slovensku hovorí o tom, akú dôležitú úlohu zohrávajú skúsenosti. Zamestnávatelia, ktorí aktuálne hľadajú nových ľudí, sa čoraz viac zameriavajú na uchádzačov s niekoľkoročnou praxou.

Počas januára a februára 2021 platilo, že iba 28 percent ponúk nepožadovalo prax.V tomto prípade platí, že s vyšším požadovaným vzdelaním rastú aj požiadavky na skúsenosti. Z inzerátov pre ľudí so základným vzdelaním, nepožaduje prax približne 48 percent. Pri ponukách s vyžadovanou maturitou je to 24 percent a pri voľných pracovných pozíciách pre vysokoškolsky vzdelaných je to dokonca aktuálne iba 15 percent.

graf

 

Zdroj. www.profesia.sk

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA