Sociálne siete

Ekonomika

Rodičia školákov budú mať nárok na pandemickú OČR aj počas zimných prázdnin

Ak sa pred začatím zimných prázdnin prerušilo vyučovanie v školách na základe rozhodnutia ministra, zriaďovateľa alebo riaditeľa školy, toto prerušenie platí aj počas prázdnin.

Zverejnené:

Upravené: 16. decembra 2020 o 9:00

215

large dieta cbed
ZDROJ: Ilustračné foto, Unsplash/Kelly Sikkema

REKLAMA

16. december 2020 09:35 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Ak sa pred začatím zimných prázdnin prerušilo vyučovanie v školách na základe rozhodnutia ministra, zriaďovateľa alebo riaditeľa školy, toto prerušenie platí aj počas prázdnin. Rodičia takýchto detí preto majú nárok na tzv. pandemické ošetrovné aj počas zimných prázdnin. V tlačovej správe o tom informovala Sociálna poisťovňa.

„Ak si však bude chcieť na obdobie prázdnin uplatniť nárok na výplatu ošetrovného rodič dieťaťa, ktorého škola nebola uzatvorená rozhodnutím príslušného orgánu, tak takíto rodičia nárok na pandemické ošetrovné z dôvodu starostlivosti nemajú,“ tvrdí poisťovňa. Ako príklad uviedla rodičov detí navštevujúcich prvý stupeň, ktoré navštevujú triedu, resp. školu, ktorá nebola mimoriadne uzatvorená. Výnimku tvoria iba tí, ktorých dieťa je v karanténe alebo ochorie a majú o potrebe starostlivosti pri karanténe alebo potrebe ošetrovania pri chorobe potvrdenie od lekára.

Organizácia školského roka v materských školách podľa poisťovne pojem prázdniny nepozná. Škôlky môžu byť počas celého roka uzatvorené iba na základe rozhodnutia zriaďovateľa alebo riaditeľa. „Rodičom žiakov v škôlkach, ktoré sú v období zodpovedajúcom zimným prázdninám školákov zatvorené rozhodnutím zriaďovateľa alebo riaditeľa, preto nárok na ošetrovné trvá aj v tomto období,“ upozornila poisťovňa. Ak príslušný orgán uzavrie škôlku v období, ktoré zodpovedá obdobiu nastávajúcich zimných prázdnin školákov, rodičia škôlkarov v tom čase nárok na pandemické ošetrovné mať budú.

Zimné prázdniny budú pre všetky základné a stredné školy v čase od pondelka 21. decembra 2020 do piatka 8. januára 2021.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA